Styl życia

Chcesz zacząć biegać? Zobacz, jak przygotować się do pierwszego treningu

Styl życia


Diana Kautz wybrała się do miejscowości Kórnik, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody postanowiła zrobić mały trening. Do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu nasza pogodynka zachęciła także wszystkich widzów, bo jak przyznała, nie ma złej pogody na sport, są tylko nieodpowiednie ubrania. Zatem wstajemy i ruszamy na trening!

Bieganie dla początkujących – od czego zacząć?

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, przyroda powoli budzi się do życia, a nas już kusi, by wyciągnąć rowery, rolki i hulajnogi. Diana Kautz przypomniała nam o jeszcze jednej aktywności – bieganiu. Przebieżki po lesie, czy parku to świetny sposób, by popracować nad sylwetką, a także naładować się pozytywną dawką energii. Jednak żeby cieszyć się bieganiem i nie nabawić się kontuzji, trzeba zrobić to z głową. Diana dała nam pewne wskazówki. Jak przyznała, osoby początkujące powinny zacząć swoją przygodę z bieganiem od marszobiegów, wykonywanych trzy razy w tygodniu. To pozwoli zbudować podstawową wytrzymałość mięśniową.

Co robimy? Trzy minuty marszu i minuta biegu. Tak przez najbliższe dwa miesiące. Ten trening powinien trwać do 30 minut, ale pamiętajmy o rozgrzewce i po treningu o rozciąganiu

– powiedziała.

Warto też zastanowić się nad tym, gdzie trenować i biegać. Najlepiej, żeby to były leśne ścieżki lub dróżki w parku o zróżnicowanym podłożu. Jak zdradziła Diana, wtedy nasze mięśnie bardziej pracują.

- Unikajmy betonu, wtedy stawy nie mają amortyzacji – dodała.

Jak się ubrać na trening na świeżym powietrzu?

Pogoda potrafi płatać nam figle, szczególnie teraz, gdy termometry pokazują na zmianę plusowe i minusowe temperatury. Mimo wszystko trening na świeżym powietrzu jest możliwy. Wymaga on od nas odpowiedniego stroju.

- Jak ubrać się na taki trening? Na cebulkę. Ja zawsze mam ubraną koszulkę termoaktywną, przylegającą, która odprowadza wilgoć z ciała. Na to zakładam bluzę. Warto mieć też coś przeciwdeszczowego, coś, co uchroni nas przed deszczem i wiatrem – dodała.

Diana zdradziła także, aby pamiętać o tym, by szykując się na trening na świeżym powietrzu nie ubierać rzeczy bawełnianych. Te chłoną wilgoć, zatrzymują ją, przez co zdecydowanie łatwiej możemy się przeziębić.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Buggygym to nowy ulubiony sport młodych mam. Jak wyglądają ćwiczenia?

Jak dobrać idealny stanik sportowy? "Wszystko zależy od rodzaju sportu i indywidualnych preferencji"

Zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za co będzie groził mandat?

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości