Sytuacja epidemiczna w Polsce. Styczeń 2023
Wirus grypy nie odpuszcza i nadal obserwuje się wysoką zachorowalność wśród Polaków, zwłaszcza tych najmłodszych. W rozmowie z TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia stwierdził, że zakażenia grypą nadal oscylują w granicach 300 tysięcy tygodniowo, dlatego nadal warto rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko wirusowi.
- Mówimy więc o ponad 40 tysiącach zakażeń dziennie. Zakażeń covidowych, oficjalnie rejestrowanych, mamy w granicach 420 dziennie, więc ta skala na pewno jest dosyć wysoka […] Szczepionek na rynku nie brakuje. Mamy obecnie na rynku przynajmniej milion szczepionek do wykorzystania i aprowizację na kolejny milion – stwierdził Wojciech Andrusiewicz.
Zdrowie
Choć w okresie świąt oraz ferii zimowych obserwuje się spadek ilości chorych dzieci w szpitalach, nie znaczy to, że wirus jest w odwrocie. Jak podał ekspert, łóżek pediatrycznych w systemie jest 17 tysięcy. Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TVN24 przyznał, że sytuacja jest dynamiczna i jeszcze dwa-trzy tygodnie temu obserwowano wzrost zakażeń.
- Dzisiaj, kiedy oceniamy tę sytuację ponownie, to mamy 1200 mniej więcej hospitalizacji z powodu wirusa RSV i 1200 z powodu grypy. Widzimy, że ten szczyt zakażeń wirusem RSV mamy już pewnie za sobą, bo zazwyczaj hospitalizacja to jest tydzień, dwa tygodnie po zakażeniach. W tej chwili już na pierwsze miejsce wysforowała się grypa – dodał Wojciech Andrusiewicz.
Testy różnicujące. Kiedy będą dostępne?
Od pewnego czasu w mediach dużo mówi się o testach, które pozwolą w warunkach domowych wykryć, jakiego rodzaju wirus zaatakował nasz organizm. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapewniał, że testy miały pojawić się w okresie noworocznym. W praktyce wygląda to trochę inaczej. Adam Niedzielski podpisał w 5 stycznia rozporządzenie, które umożliwia refundowanie testów combo w podstawowej opiece zdrowotnej. Zgodnie z tym, co mówił rzecznik, rozporządzenie weszło w życie już następnego dnia.
- Dzisiaj przed godziną 8 przez system informatyczny Narodowego Funduszu Zdrowia wychodzi informacja do wszystkich podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej w kraju o możliwości refundacji prowadzenia testów i o wskazaniu, ilu mamy teraz na rynku producentów, dystrybutorów i importerów testów. […] Tych testów nie zabraknie - dodał.
Testy, o których wspominał to te specjalistyczne, które mogą wykonywać lekarze, pielęgniarki i diagności, a nie te do indywidualnego użytku domowego.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ćwicz z Anną Lewandowską. Dołącz do noworocznego wyzwania
- Wojciech Jagielski ma nowy zawód. "Będę w gabinecie równie rzetelny jak jako dziennikarz"
- Magda Łucyan o walce z endometriozą. "Zaczęła się prawdziwa męka dla mnie
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: tvn24.pl