Rak piersi u mężczyzn
Adrian Szałek zachorował na raka piersi. Guzka wielkości główki szpilki wykrył przypadkiem, poprzez dotyk. - Na początku myślałem, że to zmiana skórna, ale zwykle zmiany skórne są bolesne i trochę mnie to zainteresowało. Stwierdziłem, że trzeba coś z tym zrobić, po prostu zbadać, więc poczyniłem diagnostykę w tym kierunku - tłumaczył.
Po wykonaniu USG lekarze postanowili wyciąć zgrubienie, które podczas badania histopatologicznego okazało się rakiem. Operacja polegała na usunięciu gruczołu piersiowego i u mężczyzn, poza blizną, nie ma innych skutków ubocznych.
- Ta szybka diagnostyka i stosunkowo niewielki guz spowodowały, że w tej chwili jestem po operacji i w trakcie leczenia uzupełniającego, a nie muszę borykać się z tym problemem dalej. Nie było żadnych przerzutów i udało się - powiedział Adrian Szałek.
Badania profilaktyczne mężczyzn
Adrian Szałek wziął udział w specjalnej sesji zdjęciowej, która miała na celu edukować innych mężczyzn i zachęcać do badań profilaktycznych.
- Chciałem wyeksponować tę bliznę, bo jest to dla mnie swego rodzaju pamiątka, (...) żeby pamiętać o tym, że trzeba się badać, i że każdemu może się to przytrafić - powiedział architekt.
Chirurg i onkolog prof. Dawid Murawa powiedział w Dzień Dobry TVN, że rak piersi u mężczyzn to jest bardzo rzadka choroba, jest to zaledwie 1 proc. przypadków, które dotykają kobiet.
- Z takich najświeższych danych, (...) np. w Stanach Zjednoczonych, w kraju, który ma 350 milionów mieszkańców mamy zaledwie 2700 zachorowań na raka piersi u mężczyzn. Zatem jest to choroba rzadka, ale w związku z tym, że rzadka to głównym problemem jest to, że stadia zaawansowania w momencie rozpoznania są znacznie wyższe niż u kobiet - powiedział profesor.
Onkolog podkreślił, że zgrubienie, czy guz w okolicy gruczołu piersiowego to jest wskazanie do tego, żeby udać się na badanie radiologiczne. Podstawowym badaniem jest ultrasonografia, bo u mężczyzn bardzo często występuje przerost gruczołu pod wpływem zmian hormonalnych. Jeśli są wskazania, należy wykonać biopsję gruboigłową, a jeśli został zdiagnozowany rak, trzeba wprowadzić klasyczne leczenie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Psycholog radzi, jak żyć po zdradzie. "Zawsze może pojawić się ktoś z zewnątrz"
- Wojciech Janik wydał oświadczenie. Ma dość złośliwości na temat chorej córki: "Mamy diagnozę"
- Przed 18-stką amputowali jej rękę. "Niektórzy uważali, że zmyślam"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News