Pulsoksymetr - co to jest? Jak poprawnie go używać?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gazeta.pl
Pulsoksymetr mierzący saturację

Pulsoksymetry to urządzenia, zaraz po termometrach, które coraz częściej posiadamy w domu. Pandemia koronawirusa sprawiła, że cieszą się one powodzeniem, a czasem są wręcz niezbędne, aby monitorować swój stran zdrowia. Czym są i jak działają? Jakie są prawidłowe normy po badaniu pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr - co to jest i jak działa?

Pulsoksymetr jest elektronicznym urządzeniem, którego używa się do pomiaru wysycenia krwi tlenem. Oznacza to, że sprawdza on, ile tlenu znajduje się we krwi. Przed pandemią COVID-19 był on najczęściej używany w szpitalach, SOR-ach, gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistycznych poradniach pulmonogicznych. 

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Dzięki temu urządzeniu możliwe jest wykrycie niedotlenienia organizmu. To właśnie dlatego pulsoksymetry stały się popularne w okresie pandemii SARS-CoV-2. Na początku 2020 roku wiele osób zakupiło te urządzenia, a osobom powyżej 60. roku życia, u których wykryto zakażenie koronawirusem, były one wypożyczane. Pomiar wysycenia tlenem odbywa się poprzez metodę pulsykometrii, czyli wytwarzania światła czerwonego i podczerwonego, którym niejako palec jest "prześwietlany". Hemoglobina zawarta w krwinkach pochłania część tych świateł w różnym stopniu - w zależności od ilości transportowanego tlenu. Na podstawie ilości pochłoniętego światła urządzenie oblicza saturację. 

Jak poprawnie używać pulsoksymetru?

Pulsoksymetr najczęściej zakłada się na palec u dłoni, jednak można również sprawdzać stopień saturacji na czubku nosa i płatku ucha. Ważne jest jednak, aby zakładać go na palce, u których nie ma pomalowanych paznokci, ponieważ lakier może zaburzać pomiar. Kiedy nie ma możliwości oczyszczenia płytki paznokcia w ostateczności można założyć pulsoksymetr w "odwrotny" sposób, czyli tak, aby wysyłał on światło najpierw przez opuszek, a nie przez paznokieć.

Podczas mierzenia saturacji należy nieco rozgrzać ręce - ważne, aby nie były zbyt chłodne, bo urządzenie może nie zadziałać. Dodatkowo należy usiąść i spokojnie oddychać, aby nie zaburzyć wyniku pomiaru. Jeśli pulsoksymetr nie działa, warto umyć ręce i dokładnie je osuszyć, a następnie ponownie spróbować zmierzyć poziom wysycenia krwi tlenem.

Jakie są normy wyników z pulsoksymetru?

Wynik, który widoczny jest na ekranie może być podawany w procentach lub jako "SpO2", oba te wskaźniki podaje się na skali od 0 do 99. Przyjmuje się, że prawidłowa saturacja krwi wynosi od 95 do 99. U osób starszych może być nieco niższa, jednak nie niższa niż 90. Jeżeli na urządzeniu pojawiają się liczba poniżej 90, oznacza to, że saturacja jest nieprawidłowa i może to świadczyć o niepoprawnej pracy płuc. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: wmaster890/Getty Images