Styl życia

Program Domowej Opieki Medycznej. Kto może otrzymać pulsoksymetr?

Styl życia

Ministerstwo Zdrowia wdraża Program Domowej Opieki Medycznej (DOM), który ma pomóc osobom chorym na COVID-19. Pacjenci objęci domową izolacją za pomocą pulsoksymetru mierzyć będą saturację i tętno, a dzięki mobilnej aplikacji ich wyniki trafią bezpośrednio do konsultantów. Jak program będzie działał w praktyce? O tym opowiedział nam lekarz Narcyz Sadłoń.

Jak skorzystać z programu Domowej Opieki Medycznej?

Domowa Opieka Medyczna to program zdalnego monitoringu poziom saturacji u pacjentów z grup podwyższonego ryzyka ze zdiagnozowanym COVID-19. Poziom nasycenia krwi tlenem sprawdzany jest za pomocą pulsoksymetrów, które wysyłane są do wszystkich pacjentów biorących udział w programie.

- To jest takie wypełnienie pewnej przestrzeni pomiędzy podstawową opieką zdrowotną a hospitalizacją. Pacjent mający wynik dodatni trafia albo do szpitala, jeśli tego wymaga jego stan, albo pozostaje pod opieką lekarza POZ na izolacji w warunkach domowych – powiedział Narcyz Sadłoń.

Kto może się zgłosić? O objęciu pacjenta systemem Domowej Opieki Medycznej decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Do programu automatycznie zostają włączeni wszyscy pacjenci powyżej 55 roku życia, u których zdiagnozowano Covid-19.

- Pacjenci otrzymują informacje, a ich dane z Ministerstwa Zdrowia pozwalają na przekazanie SMS-a z możliwością zalogowania się do aplikacji PulsoCare. Za pośrednictwem Poczty Polskiej jest wysyłany do nich automatycznie pulsoksymetr, który pozwala uczestniczyć w tym programie – powiedział.

Do programu może dołączyć także każdy dorosły pacjent z pozywanym wynikiem. Takie osoby zgłosić się mogą bezpośrednio przez formularz znajdujący się na stronie Ministerstwa Zdrowia, bądź zrobić to z pomocą lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak działa system monitorowania pulsoksymetru?

Każdy osoba, która zgłosiła się do programu Domowej Opieki Medycznej, otrzyma urządzenie do pomiaru saturacji oraz kod dostępu do aplikacji PulscoCare. Po zalogowaniu pacjent będzie miał możliwości przeprowadzenia badania, a aplikacja przekaże wyniki do konsultantów.

Ze względów technicznych ministerstwo starało się to uprościć, aby seniorzy mieli łatwą dostępność do przekazywania informacji. Stąd pulsoksymetry mają zdolność łączenia się przez Bluetooth z aplikacją. W momencie, w którym wykonujemy pomiar, z urządzenia bezpośrednio spisywana jest wartość, która przekazywana jest do konsultantów PZU Zdrowie

- powiedział.

Konsultanci przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu monitorują wszystkie wyniki. Jeżeli wykryją nieprawidłowości, pacjent otrzymuje telefon w celach weryfikacji stanu zdrowia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Byki hodowane na mięso uciekły z gospodarstwa. Trwają poszukiwania zwierząt

Bartłomiej Topa z opuchlizną na twarzy i ważnym przesłaniem. O co chodzi?

6 grudnia zrobimy zakupy. Czy kolejne niedziele przed świętami będą handlowe?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości