Psychologia

Urazy fizyczne i ich związek z psychiką. "Osoby po kontuzji mają większe ryzyko depresji"

Psychologia

Autor:
Nastazja
Bloch
Urazy fizyczne, a nasza psychika
Urazy fizyczne, a nasza psychikaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wielu z pacjentów ma problem, by po rekonwalescencji powrócić do aktywności fizycznej. Podłożem tego zjawiska najczęściej są zaburzenia psychiczne. Jak możemy sobie pomoc, by przełamać traumę i lęk? O tym opowiedział nam ortopeda, dr Konrad Słynarski.

Urazy fizyczne – jak psychika wpływa na nasze funkcjonowanie?

Istnieje bardzo silna zależność między urazami fizycznymi, a naszą psychiką. Jak przyznał Konrad Słynarski, w ostatnich latach, wiele badań naukowych skupiało się głównie na optymalizacji chirurgicznych technik rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Jednak pomimo coraz lepszych metod, które pozwalają na świetny efekt operacji, nadal wielu sportowców - zarówno amatorów, jaki profesjonalistów, nigdy nie osiąga tej samej sprawności jak przed kontuzją. Okazuje się, że jednym z najczęstszych powodów, kiedy fizycznie zdrowy pacjent nie może powrócić do sportu, są zaburzenia psychiczne. 

- My jako ortopedzi od wielu lat skupiamy się na tym, żeby robić coraz lepsze operacje. Mimo to około 40 proc. pacjentów nie jest w stanie wrócić do aktywności. Okazuje się, że istotnym czynnikiem jest psychika. Większość tych osób ma zaburzenia związane z samym urazem, z operacją, z procesem rehabilitacji. Nie wracają do sportu, bo boją się kolejnej kontuzji - powiedział nasz gość.

Traumy i lęki – jak sobie z nimi poradzić?

Nieodpowiednia rozgrzewka, przyczyny losowe czy nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń, to wszystko może spowodować kontuzje i urazy. Dzięki pomocy lekarzy, pacjenci po kilku miejscach wychodzą na prostą, jednak okres rehabilitacji po operacji to często żmudny proces, który wymaga silnego zaangażowania emocjonalnego. Zdaniem lekarza, wiele osób, które sobie z tym nie radzą, zaprzestają ćwiczeń bez pełnego zakończenia rehabilitacji i nigdy nie powracają do pełnej sprawności. Co więcej, ortopeda podkreślił również, że pacjenci, których dotknęła kontuzja znacznie częściej narażeni są na depresję.

- Osoby, które doznają urazu kolana, mają większe ryzyko zaburzeń nastoju, czy depresji, niż osoby, które doznały wstrząśnienia mózgu - wyjaśnił.

Jak zmotywować się do walki? - Musimy wyznaczać sobie bardzo małe cele. Po każdym takim celu sprawdzamy z pacjentem, co osiągnął. To jest taki mechanizm, który daje poczucie, że idziemy do przodu - radzi specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości