Psychologia

Piotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe. Kim są bohaterowie jego nowego dokumentu?

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Piotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe
Piotr Jacoń wspiera osoby transpłcioweDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Czerwiec to miesiąc dumy osób LGBT+. Osoby należące do tego środowiska wspiera Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, który rok temu ogłosił, że jest ojcem transpłciowej córki. O swoich doświadczeniach opowiedział w książce "My, trans" oraz dokumencie "Wszystko o moim dziecku". Jego kontynuację będzie można obejrzeć już 13 czerwca. O czym będzie? O tym dziennikarza opowiadał w Dzień Dobry TVN.

Piotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe

Już 13 czerwca na antenie TVN24 będzie można obejrzeć pierwszą część nowego dokumentu Piotra Jaconia "Wszystko o moim życiu". - "Wszystko o moim dziecku" było opowieścią o wspierających rodzicach osób, dzieci transpłciowych. Ten reportaż, jakkolwiek był o miłości, to kończył się taką planszą i statystyką, która mówi o tym, jak bardzo rzadkie są takie postawy pełnego wsparcia [...] zostawiłem widzów z tą planszą, z tą statystyką i postanowiłem pójść dalej - mówił Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, autor książki "My, trans" i dokumentu "Wszystko o moim dziecku".

Dziennikarz dodał, że chciał sprawdzić, co to znaczy dla dzieci trans brak tego wsparcia, a także dowiedzieć się, dlaczego go nie ma, dlaczego go nie otrzymują od najbliższych. - I to znalazłem. Znalazłem w sumie w 6. opowieściach, które się złożą na cały reportaż. Pierwsza z nich, opowieść o Kacprze, dwudziestoletnim transpłciowym chłopaku z Łodzi, który studiuje reżyserię na łódzkiej filmówce, to będzie ta historia otwierająca. Właśnie 13 czerwca - dodał dziennikarz.

Kim są bohaterowie dokumentu Piotra Jaconia?

- Sobą, to jest najważniejsze. To było takie dla mnie bardzo uderzające i jednocześnie pocieszające, bo nie ukrywam, że trochę bałem się wchodzić w tę część opowieści, bo czułem, że to będą trudne, smutne, mroczne historie, bo takie pewnie być muszą, [...], ale znalazłem, poza tym smutkiem, poza tą trudnością, autentyczną dumę z tego, kim jestem. Duma z bycia sobą, takie uwolnienie do bycia sobą - opowiadał nasz rozmówca.

Dziennikarz w czasie rozmowy z prowadzącymi Dzień Dobry TVN odniósł się do obowiązujących w Polsce przepisów. Osoba transpłciowa, żeby zmienić i otrzymać nowe dokumenty, musi w pierwszej kolejności pozwać swoich rodziców. - To jest taki Polski wynalazek prawny. Świat sobie to inaczej rozwiązuje, nie tak boleśnie, jak to się dzieje u nas - mówił. Dziennikarz przyznał, że choć wiedział, jak ta rozprawa będzie wyglądała, to było to dla niego i jego bliskich bardzo trudne doświadczenie.

Co uderzyło go najbardziej? Czy wszystkie sądy stosują takie procedury? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości