Psychologia

Koncentracji można się nauczyć. Ekspert zachęca do ćwiczeń z klepsydrą

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy skupienia można się nauczyć?
Czy skupienia można się nauczyć?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNCzy skupienia można się nauczyć?

Koncentracja, to jedna z najbardziej pożądanych kompetencji, nie tylko przez pracodawców. Okazuje się, że można się jej nauczyć. Jak poprawić swoją koncentrację? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Jakub Bączek, trener motywacyjny.

Co nas rozprasza?

W przestrzeni jest za dużo "rozpraszaczy" i spora część z nas ma problemy z utrzymaniem uwagi. - Najbardziej rozprasza nas smartfon. Nasze telefony, które jeszcze 10-15 lat temu służyły tylko do dzwonienia. Dzisiaj sprawiają, że znikają przedmioty codziennego użytku (...), bo już nie trzeba używać kalkulatora - jest w smartfonie, nie trzeba używać kalendarzyka - jest w smartfonie, nie trzeba używać latarki - jest w smartfonie. Czekam tylko, aż scyzoryk przestanie być produkowany - mówił ze śmiechem w Dzień Dobry TVN Jakub Bączek, trener motywacyjny.

W ocenie naszego gościa to, że telefon powoli zastępuje nam różne przedmioty, sprawia, że zaczynamy żyć w dwóch różnych rzeczywistościach. - Jedna to ta, która nas otacza fizycznie, a druga to ta wirtualna. Gdzie wyskakują powiadomienia, gdzie pojawiają się obrazki, (...), gdzie coś zaczyna dzwonić (...). To jest równoległa rzeczywistość. (...) Nasze mózgi jednocześnie ogarniają, aby nie potrącił nas samochód, a jednocześnie ogarniają, co tam ktoś skomentował pod naszym nowym postem - mówił specjalista.

Czy koncentracji można się nauczyć?

W tym może nam pomóc klepsydra. - Mam taką klepsydrę (...) to jest 15. minutowa klepsydra. Teraz jak ze sobą się umówię, że muszę się przygotować do naszej rozmowy, to stawiam ją gdzieś na biurku i to jest dla mnie sygnał, że telefon przechodzi w tryb samolotowy. (...) Te 15 minut mam na to, żeby naprawdę robić (...) "pracę głęboką", żeby się skupić tylko na jednej rzeczy (...). Myślę, że te 15 minut każdy z nas jest w stanie wytrzymać - mówił Jakub Bączek, trener motywacyjny.

Choć na początku może być to trudne, to w ocenie specjalisty, jeśli wytrzymamy pierwsze 15 minut, to kolejne razy będą trochę łatwiejsze. - Może też polubicie to Państwo, że przez te 15 minut jesteście "tu i teraz" i macie laserową koncentrację - dodał.

Co jeszcze możemy zrobić? Jakie ćwiczenia mogą nam pomóc? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości