Psychologia

Jakie są objawy smutku i depresji?

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Smutna kobieta na łóżku

Smutek to jedna z podstawowych emocji, której towarzyszą także inne uczucia, takie jak żal, ból i lęk. Większość ludzi chce przed nimi uciec. Psychologowie oraz lekarze łączą smutek z napadami obniżonego samopoczucia oraz depresją.

Emocje to uczucia wrodzone, które pełnią funkcje adaptacyjne. Smutek jest jedną z ważniejszych emocji, która wskazuje na ciężkie przeżycia psychiczne. Ciągły smutek jest objawem depresji lub innych, poważniejszych zaburzeń.

Smutek jako emocja

Paul Ekman, psycholog amerykański, wyróżnił sześć podstawowych emocji, tj. szczęście, złość, zaskoczenie, strach, wstręt i smutek. Ta ostatnia definiowana jest jako ból, który wiąże się z niekorzystnymi uczuciami straty, bezradnością i rozczarowaniem. Czym jest smutek? To sposób na wyrażenie ogólnego uczucia rozczarowania sobą albo ogólną sytuacją życiową. Należy jednak odróżnić smutek jako osobną emocję i jako ciągły stan połączony z innymi objawami. Tym samym nie każdy ból i smutek oznaczają depresję. Emocje negatywne mają za zadanie sprowokować jednostkę do aktywności, a także zasygnalizować otoczeniu, że dana osoba potrzebuje pomocy i wsparcia. Co ważne, w zależności od człowieka oraz jego charakteru natężenie negatywnych emocji jest zróżnicowane. Czasem smutek może być także wyrazem współczucia wobec drugiej osoby.

Rodzaje smutku i jego objawy

Istnieje kilka rodzajów smutku, które pojawiają się po konkretnych zdarzeniach, na przykład po rozstaniu, kłótni, zdradzie, czy też po stracie albo przegranej. Dodatkowo uczucia takie jak smutek, apatia, zniechęcenie pojawiają się w sytuacjach samotności i braku bliskich osób. Można stwierdzić, że dobrze jest przyjrzeć się uważniej swoim uczuciom, jeśli pojawiają się fizyczne odczucia bólu, a także płacz, blokady emocjonalne, brak apetytu lub energii.

Smutek a depresja

Depresja to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych i społecznych. Głównymi objawami depresji są chroniczny smutek oraz długotrwałe złe samopoczucie. Dodatkowe symptomy to porzucenie dotychczasowych aktywności, pesymizm, a nawet myśli i zachowania samobójcze. Ponadto u cierpiących na depresję pojawiają się: bezsenność, zaburzenia miesiączkowania, zmniejszone libido, a także migreny. Depresja jest chorobą, którą koniecznie trzeba leczyć. Zwykle przyczynami depresji są nie tylko konkretne zdarzenia życiowe, ale także uwarunkowania genetyczne, przewlekłe choroby, czy też stres i jakieś wydarzenia krytyczne. Ciągły smutek to główny objawy depresji, jednak o zaburzeniu można mówić dopiero wtedy, gdy obniżony nastrój trwa dłużej niż 6 miesięcy.

Sposoby na smutek

Jak pokonać smutek? W zależności od jego natężenia można mówić o różnych metodach zwalczania smutku. Przede wszystkim należy pozwolić sobie na drobne przyjemności, takie jak sport, zjedzenie czegoś smacznego, poświęcenie czasu na swoje hobby. Zawsze warto skoncentrować się także na relacjach społecznych, ponieważ kontakty z innymi ludźmi działają zbawiennie. Na początku dobrze zastanowić się nad tym, czego smutek dotyczy, co jest powodem tego uczucia, a także co mogłoby pomóc. Nie należy rozpamiętywać emocji negatywnych. Trzeba pamiętać o tym, że smutek to ważna informacja, którą przekazuje organizm. Doraźnie może pomóc także skupienie się na pracy lub nauce. Opanowanie smutku może być trudne, jednak często warto pozwolić sobie na wszystkie emocje, wykrzyczeć, wyrzucić z siebie stres i ból. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest wycofanie oraz zażywanie substancji psychoaktywnych lub spożywanie alkoholu, ponieważ takie sposoby mogą tylko pogorszyć stan danej osoby. Co jest dobre na smutek? Zdaniem psychologów jest kilka najefektywniejszych sposobów:

  • pozwolenie sobie na drobne przyjemności,
  • płacz i żal,
  • spotkania ze znajomymi, odczuwanie współczucia przyjaciół,
  • spokojny sen, kąpiele z olejkami eterycznymi,
  • prowadzenie dziennika z opisem przeżyć,
  • rozwiązanie konkretnego problemu.

W przypadku depresji zdecydowanie polecane jest połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym. Leki dobierane są pod kątem typu depresji, na którą cierpi dana osoba. W depresji reaktywnej, w której objawy pojawiają się pod wpływem konkretnych wydarzeń życiowych, podstawową formą leczenia jest psychoterapia, głównie poznawczo-behawioralna. W trakcie terapii pacjent musi zmienić swoje myśli automatyczne, przekonania i schematy poznawcze. Następnie psycholog stara się zmienić konkretne zachowania oraz emocje pacjenta, w tym także smutek. Zdecydowanie najskuteczniejsze jest kompleksowe leczenie depresji, czyli połączenie leków i terapii. Dodatkowo na depresję korzystnie może wpłynąć aktywność fizyczna oraz fototerapia, czyli terapia światłem.

Należy pamiętać o tym, że smutek pojawiający się od czasu do czasu to tylko sygnał od organizmu, że dzieje się coś niedobrego. Dopiero w przypadku odczuwania ciągłego smutku można brać pod uwagę depresję i rozważać leczenie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak wygląda walka z depresją? Mika Urbaniak i Urszula Dudziak o swoich zmaganiach

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości