Psychologia

Pewnego dnia usłyszała: "Mamo nie jestem tym, kim myślisz, że jestem". Jak reagować na coming out dziecka?

Psychologia

Coming out to jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jaką mierzą się nastolatkowie, a nawet dorośli ludzie. Strach przed tym co powiedzą najbliżsi często działa paraliżująco. Jak zatem powinni reagować i zachowywać się rodzice, których dzieci wyjawiają prawdę? O tym opowiedziała nam Agnieszka Rynowiecka, psycholożka, psychoterapeutka.

Coming out dziecka – historie prawdziwe

Wielu rodziców nie zauważa zmian, jakie zachodzą w ich pociechach. Dzieje się tak, ponieważ dzieci doskonale potrafią ukrywać swoje emocje, w tym także związane z transpłciowością, która nadal jest tematem tabu. W podobnej sytuacji była nauczycielka języka angielskiego Justyna, której jedno z dzieci nie utożsamiało się ze swoją płcią.

- W przypadku mojego syna coming out był dramatyczny. Przed tym widziałam już, że coś się dzieje niedobrego z dzieckiem. Oceny w szkole się obniżyły, była fobia społeczna, był burkliwy. Kładłam to na karb dorastania. Poszłam z dzieckiem do lekarza, kiedy zdjął ubrania, zobaczyłam na ramionach cięcia samookaleczenia. Moje oczy były bardzo duże, byłam zaskoczona tym, co zobaczyłam i naskoczyłam, a dziecko się rozpłakało. Zaczęło mówić, że ja nie rozumiem, przez co przechodzi. W drodze do domu powiedział, że on czuje się chłopakiem – opowiedziała Justyna.

Podobną historię opisała Jola. Kobieta przyznała, że kluczowym momentem w jej życiu był styczeń zeszłego roku. W tym właśnie czasie dziecko z płaczem zwróciło się do niej, by zarezerwowała wizytę u psychologa lub psychiatry.

- Pani psychiatra powiedziała, żeby wyznał prawdę mi jako mamie. Wtedy dostałam film na temat transpłciowości. Ja wcześniej nie widziałam, co to jest. Moje dziecko wróciło wtedy ze szkoły, podeszłam i powiedziałam: "Czemu nie powiedziałeś mi wcześniej. Zawsze będę cię kochała, wspierała. Taką drogę chcesz wybrać, dobrze, ja będę przy tobie". Przytuliłam i oboje zaczęliśmy płakać – powiedziała Jola.

Coming out pojawił się również w rodzinie Magdy. Jej 18-letnia córka Amelia pewnego dnia przyznała, że jest nieszczęśliwa i nie czuje się tym, za kogo uważa ją całą rodzina.

- Mogę śmiało to powiedzieć, jestem dumną mamą dziecka transpłciowego. Minął rok kiedy dowiedziałam się, że mam córkę. Moje dziecko zakomunikowało mi: "Mamo nie jestem tym, kim myślisz, że jestem. Jestem dziewczyną i bardzo źle się czuje w swoim ciele, jestem nieszczęśliwa". Nasze życie już nigdy nie będzie takie samo. Ja się boję każdego dnia o to, czy ona wytrzyma. Nigdy się tak nie bałam – powiedziała Magda.

Coming out dziecka – jak powinni postępować rodzice?

Wielu rodziców nie wie, jak należy się zachować, kiedy dziecko zakomunikuje, że jest transpłciowe. Radę dla nich ma psycholożka i psychoterapeutka, Agnieszka Rynowiecka:

Dzieci boją się odrzucenia, tego, że rodzice nie zrozumieją i będą podważać ich tożsamość albo ich odrzucą. Jako rodzice możemy po prostu przytulić i zapewnić o miłości do dziecka. Nawet jeśli w pierwszej chwili jest to dla nas szok

– powiedziała

Często u rodziców pojawia się poczucie żalu i poczucie winy, że nie dostrzegli wcześniej występującego problemu, a zmiany w zachowaniu zrzucali na burzliwy okres dojrzewania.

- Dziecko wie, kim jest, ale dostrzega, że jego dojrzewanie rozróżnia bardzo mocno jego płeć psychiczną od tego, jak wygląda. W odpowiedzi na wiadomości, które nas szokują, bądźmy sobą. To, że jestem rodzicem, jest najważniejsze. Można powiedzieć "to jest dla mnie dziwne i nie znam tematu, ale się dowiem" – powiedziała specjalistka.

Zadaniem psycholożki, w takich chwilach powinny padać słowa tj. "Kocham cię, niezależnie od tego, jakiej płci jesteś. Dlaczego nie powiedziałeś mi wcześniej?". To współczujące komunikaty dla dziecka zmagającego się z dysforią płci.

Ponadto Agnieszka Rynowiecka przyznała także, że coming out w przypadku osób transpłciowych jest złożony i ze względu na różne fazy nigdy się nie kończy. Więcej porad w tym temacie znajdziecie w poniższej rozmowie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Iwona Skwarek z zespołu Rebeka zrobiła coming out

Znany polski aktor jest gejem. Gwiazda dokonała coming outu

Coming out. Egoizm czy altruizm?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości