Psychologia

Ulubiony alkohol zdradza naszą osobowość? Badacze doszli do ciekawych wniosków

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Kobieta, która pije wino

Czy to, jaki alkohol lubimy najbardziej, zdradza naszą osobowość? W ocenie włoskich i australijskich badaczy tak właśnie jest. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że miłośnicy wina są bardziej towarzyscy. Jacy są piwosze, a jacy amatorzy trunków na bazie spirytusu?

Co łączy alkohol z osobowością?

"Powiedz mi, co pijesz, a powiem ci, kim jesteś" – tak można podsumować rezultaty nowego badania naukowego, które przeprowadził zespół uczonych z Uniwersytetu Padewskiego, University of Notre Dame Australia i Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy preferencje ludzi co do trunków mówią coś na temat ich osobowości.

Jak wygląda walka z alkoholizmem?

Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
wideo 2/3

Zaprosili do badania 1232 Australijczyków obojga płci. Uczestnicy mieli za zadanie wypełnić kwestionariusz, w którym znalazły się pytania dotyczące ulubionego rodzaju alkoholu oraz preferowanego miejsca spożywania napojów wyskokowych. Następnie musieli wypełnić ankietę badającą postawy i cechy osobowości, takie jak odporność na przeciwności losu czy zaufanie do innych. Wzięto również pod uwagę Pięcioczynnikowy Model Osobowości, popularnie określany jako tzw. Wielka Piątka, który obejmuje ekstrawersję, neurotyzm, sumienność, ugodowość i otwartość na doświadczenia.

Co wybór ulubionego trunku mówi o naszej osobowości?

Rezultaty analizy ujawniły, że miłośnicy wina są najbardziej towarzyscy, zaś piwosze to z reguły osoby pozytywnie nastawione do życia i skutecznie radzące sobie z przeciwnościami losu. Z kolei amatorzy cydru i trunków na bazie spirytusu mają największą skłonność do neurotyzmu. Okazało się też, że istotne znaczenie ma miejsce, w jakim z reguły spożywamy alkohol. Osoby, które najczęściej piją w domowym zaciszu, są zdecydowanie bardziej pesymistycznie nastawione do życia i pozbawione nadziei. Uczeni sugerują, że nawyk ten mają zwłaszcza ludzie cierpiący na depresję, którzy napoje wyskokowe traktują jako doraźne remedium na negatywne emocje.

Ci, którzy chętniej piją alkohol w restauracjach i barach, są natomiast bardziej ekstrawertyczni. - Choć znajomość preferencji alkoholowych danej osoby prawdopodobnie nie wystarczy, by wiarygodnie ocenić jej osobowość, w wielu przypadkach może to być cenna wskazówka na temat kluczowych cech osobowości. Z całą pewnością należy przeprowadzić więcej szeroko zakrojonych badań – komentują uczeni.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JGIJamie Grill/Getty Images

Pozostałe wiadomości