Psychologia

ASMR, czyli orgazm mózgu. Jak go wywołać? "Ma prozdrowotne działanie"

Psychologia

Autor:
Berenika
Olesińska
Przyjemne mrowienie
Przyjemne mrowienieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Technika ASMR niweluje stres i pomaga zwalczyć bezsenność za pomocą zewnętrznych bodźców wpływających na zmysły. Zwana potocznie orgazmem mózgu objawia się przyjemnym uczuciem mrowienia i tzw. gęsią skórką. Jak wywołać dreszcze, które zazwyczaj zaczynają się od głowy i następnie promieniują na resztę ciała? Twórczyni ASMR Klaudia Leclercq zdradziła ten sekret w studiu Dzień Dobry TVN.

ASMR, czyli orgazm mózgu. Co to jest?

ASMR - Autonomous Sensory Meridian Response - to termin stworzony w 2010 roku przez Jennifer Allen. Określa zjawisko odczuwania pojawiających się na całym ciele dreszczy, które powstają na skutek obcowania z przyjemnymi dźwiękami czy obrazami. Według przeprowadzonych w 2018 roku w Uniwersytecie w Sheffield badań osoby, które doświadczają tzw. orgazmu mózgu, jednocześnie odnotowują spadek stresu, strachu, a nawet obniżenie ciśnienia.

- ASMR to jest uczucie relaksacji, odprężenia i wewnętrznego spokoju. Wyzwalaczem takiego uczucia są bodźce zarówno dźwiękowe, jak i wizualne, dotykowe oraz zapachowe. (...) Istnieją badania, które potwierdzają prozdrowotne działanie ASMR - przekonuje twórczyni ASMR Klaudia Leclercq.

To, w jaki sposób nasze zmysły zareagują na konkretne bodźce zewnętrzne, jest bardzo indywidualną kwestią. Klaudia Leclercq zaznacza więc, że osoby, które tak jak ona nazywane są twórcami ASMR, nie mogą zapewnić, w którym momencie odczuwana będzie przyjemność. Tworzą jedynie ku temu okoliczności. Ich praca polega na wydobyciu za pomocą różnych przedmiotów dźwięków szurania, głaskania, pluskania czy drapania. Dla podkreślenia efektu często transponują je przez niezwykle czuły mikrofon.

- Ja mam za zadanie tworzyć tylko wyzwalacze. Natomiast całe uczucie ASMR jest w organizmie odbiorcy, więc to nie jest zależne ode mnie, który dźwięk wpływa na jaką osobę - tłumaczy obecna w studiu Dzień Dobry TVN ekspertka.

Technika ASMR zdobywa popularność. Kto po nią sięga?

Klaudia Leclercq twierdzi, że technika ASMR ma bardzo szerokie zastosowanie. Korzystają z niej zarówno osoby, które walczą z bezsennością, jak i pacjenci psychiatrii, którzy zmagają się z atakami paniki. Twórczyni orgazmu mózgu prowadzi swoją działalność w sieci. Nagrywa dźwięki, które koją umysł.

- Mamy sporo osób, które zasypiają od kilku miesięcy z nami. Mamy osoby, które proszą o prywatne filmy. Nagrywam takie filmy i ta osoba odtwarza je w momentach napadu paniki, więc się dodatkowo uspokaja. Są osoby, które odrabiają zadania domowe, czyli pomaga to w koncentracji w nauce do egzaminów. Jest sporo zastosowań. Nawet najbardziej sceptyczni naukowcy mówią: "Jeśli to na Ciebie działa, to nie ma przeciwskazań do stosowania" - cytuje ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości