Profilaktyka zdrowia

Jakie są konsekwencje obecności medykamentów w rzekach? "Dostrzegamy nawet zmianę płci u ryby"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Marcin Sawicki, Michał Malinowski
Co skrywają rzeki świata?
Co skrywają rzeki świata? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

127 instytucji w 104 krajach na wszystkich kontynentach przeprowadziło bezprecedensowe badania. Sprawdzono zanieczyszczenie rzek pod kątem znajdujących się tam medykamentów. Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Jakie leki trafiają do rzek?

Badanie pokazało, że farmaceutyki są wszechobecne w akwenach. Zostały wykryte niemal we wszystkich rzekach - poza trzema. Wolne od leków okazały się dwie rzeki na Islandii oraz jedna w okolicy niewielkiej wioski w Wenezueli, gdzie miejscowa ludność nie stosuje współczesnej medycyny. - Gdziekolwiek mieszkają ludzie, z całą pewnością można znaleźć ślady farmaceutyków w otaczających ich wodach - mówił dr John Wilkinson, z University of York.

To, jak leki trafią do wód, ekspert wytłumaczył na przykładzie kofeiny, którą niemal wszyscy spożywamy. - Zwykle rano sięgamy po kawę, która zawiera kofeinę. Tylko częściowo ulega ona metabolizmowi. Ciało zużyje tylko połowę tego, co przyjmie. Po paru godzinach wydali resztę, która trafi do sieci kanalizacyjnych. Siecią rur zostanie dostarczona do oczyszczalni ścieków. Niestety te oczyszczalnie nie są stworzone po to, aby w 100 proc. radzić sobie z takimi związkami. Stamtąd może trafiać do rzek i oddziaływać na żywe organizmy. Należy pamiętać, że leki są dokładnie zaprojektowane, aby mieć biologiczny wpływ na żywe organizmy [...] - mówił specjalista.

Leki w rzekach. W jaki sposób oddziałują na środowisko?

- Na przykład ryby inaczej się zachowywały pod wpływem antydepresantów. Dostrzegamy nawet zmianę płci u ryby, które były wystawione na działanie środków antykoncepcyjnych. W końcu dostrzegamy zagrożenie oddziaływania pośredniego na ludzi przez wytwarzanie odporności na leki przez drobnoustroje - mówił.

Naukowiec dodał, że w europejskich rzekach najczęściej wykrywano karbamazepinę, lek stosowany w leczeniu epilepsji oraz metforminę - przyjmowaną przez osoby z cukrzycą typu 2. - Ciekawostką będzie zapewne to, że mówimy tutaj o bardzo niskiej koncentracji. Dla przykładu mówimy o sytuacji, gdy weźmiemy łyżeczkę z 4 gramami soli, zwykłej kuchennej i wsypiemy ją do basenu olimpijskiego. Obserwujemy właśnie takie wartości. Niezwykle małe. Jednak receptory komórkowe w organizmach są niezwykle czułe i mogą wytwarzać odpowiedź nawet na tak niewielkie stężenia [...] - mówił badacz.

Gdzie znajdowała się najbardziej zanieczyszczona rzeka? Co można zrobić, aby oczyścić wody z leków? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki, Michał Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości