Czy wodnisty śluz przed okresem to powód do niepokoju? Co oznacza wodnista wydzielina?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!
Jaki śluz przed okresem może być pierwszą oznaką ciąży? Kiedy wodnisty śluz wydzielany jest fizjologicznie? Obserwacja śluzu szyjkowego informuje nie tylko o płodności kobiety podczas planowania ciąży z wykorzystaniem naturalnym metod planowania rodziny, może być również przydatna w ocenie stanu zdrowia kobiety, choćby we wczesnej diagnostyce zapalenia pochwy.

Charakter śluzu ulega przemianie w kolejnych fazach cyklu menstruacyjnego - od gęstego aż po wodnisty i rozciągliwy. Wodniste upławy przed okresem mogą być zarówno zjawiskiem fizjologiczny, jak i przejawem choroby, dlatego tak ważna jest czujna kontrola wszelkich zmian.

Jaki śluz przed okresem?

Śluz szyjkowy, czyli naturalna wydzielina gruczołów znajdujących się w szyjce macicy, pełni w organizmie kobiety wiele funkcji. Podczas dni niepłodnych ma za zadanie chronić kobietę przed urazami mechanicznymi i wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, zaś w dni płodne ułatwia zapłodnienie. Zmiany właściwości śluzu w czasie trwania cyklu menstruacyjnego regulują hormony - estrogeny i progesteron. W typowym cyklu miesiączkowym po krwawieniu rozpoczyna się okres suchy, następnie ilość śluzu stopniowo wzrasta, w czasie owulacji (jajeczkowania) jest go już stosunkowo dużo i ma zazwyczaj rozciągliwą oraz wodnistą postać. Śluz przed okresem jest przeważnie zabarwiony na biało, choć zdarza się, że przybiera bardziej żółtawy odcień. Jest wówczas gęsty i lepki, o galaretowatej konsystencji, a jego ilość znacznie się zmniejsza, co może powodować uczucie suchości pochwy. Wydzielany przed okresem śluz ma też kwaśne pH, co ogranicza żywotność plemników, w związku z tym kobieta jest wtedy niepłodna. Warto dodać, że na to, jaki jest śluz przed miesiączką i jak w trakcie cyklu zmienia swoje właściwości, wpływają nie tylko hormony, ale także przyjmowane leki, zmiany klimatu, toczące się w organizmie infekcje, zmiany w sposobie odżywiania, a nawet silne przeżycia emocjonalne.

Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży?

Jaki powinien być śluz przed okresem, gdy nie doszło do zapłodnienia, zostało opisane powyżej, jeśli natomiast w organizmie kobiety rozwija się ciąża, śluz może zupełnie zmienić swoje właściwości. W początkowej fazie ciąży śluz kobiety jest niepłodny i przez to ma gęstą, nierozciągliwą i mętną konsystencję. Istnieją jednak przypadki, że śluzu w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu jest niewiele albo nie ma go wcale, a ciąża rozwija się jak najbardziej prawidłowo. Niestety opisanych zmian nie można uznać za regułę. Przemiany hormonalne zachodzące u kobiety w trakcie trwania ciąży są kwestią indywidualną i tylko obserwacja, jaki jest śluz przed okresem w ciągu kilku wcześniejszych cykli, pozwoli na zauważenie różnic, które mogą być powodem do przeprowadzenia testu ciążowego.

Jaki śluz przed miesiączką może wskazywać na ciążę?

Jeżeli do tej pory kobieta odczuwała suchość pochwy, a w tym cyklu obserwuje obfitszy, wodnisty śluz lub plamienia przed okresem, może to świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Trzeba jednak pamiętać, że sama zwiększona ilość wydzieliny szyjkowej nie może być traktowana jako obiektywna oznaka ciąży. Dopiero zatrzymanie miesiączki, wykonanie testu ciążowego oraz wizyta w gabinecie ginekologicznym daje całkowitą pewność, że doszło do zapłodnienia.

Wodnista wydzielina przed okresem - infekcja?

Biały, wodnisty śluz przed okresem przez wzgląd na swoją specyficzną konsystencję może być mylnie zidentyfikowany jako objaw infekcji. Jednakże zakażenia grzybicze lub bakteryjne z reguły mają swoje dodatkowe symptomy, takie jak: świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach oraz zaczerwienienie i bolesność miejsc intymnych. Jeżeli jednak wodnista wydzielina z pochwy przed okresem wystąpiła pierwszy raz i utrzymuje się po zakończonym krwawieniu, warto udać się na wizytę do lekarza ginekologa.

Wodnisty śluz z pochwy przed okresem - owulacja

Istnieje możliwość, że spodziewająca się okresu kobieta zaobserwuje u siebie wydzielanie wodnistego, rozciągliwego i przezroczystego śluzu charakterystycznego dla fazy płodnej. Nie zawsze musi to być to jednak znak, że jest w ciąży lub że została zaatakowana przez jakąś infekcję. Oznaki te mogą wskazywać również na przesunięcie owulacji (jajeczkowania), co jest szczególnie istotne dla kobiet wykorzystujących naturalne metody planowania rodziny przy staraniach o dziecko lub jako metodę antykoncepcji.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Yuko Yamada/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości