Zdrowie

Czy udrażnianie jajowodów daje szansę na zajście w ciążę?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ciąża

Udrażnianie jajowodów jest zabiegiem dyskusyjnym. Wątpliwości budzi przede wszystkim jego skuteczność. Wielu ginekologów uważa bowiem, że niedrożność jajowodów (najczęściej obu) jest właściwie równoznaczna z brakiem możliwości naturalnego poczęcia. W takim przypadku parom zaleca się rozważenie metody in vitro. Według innych lekarzy udrażnianie jajowodów nie daje gwarancji skuteczności, ale otwiera przed częścią pacjentek szansę na zajście w ciążę bez pomocy in vitro.

Udrażnianie jajowodów jeszcze do niedawna wykonywano jedynie w ramach zabiegów chirurgicznych. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z nowszego rozwiązania, jakim jest zabieg pod kontrolą rentgenowską. Zarówno jedna, jak i druga forma leczenia wzbudza sporo wątpliwości i dyskusji, jednak kobiety borykające się z problemem niepłodności wynikającej ze zrostów na jajowodach korzystają z obu metod.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Kiedy konieczne jest udrażnianie jajowodów?

Laparoskopowe udrażnianie jajowodów jeszcze niedawno stanowiło jedyną alternatywę dla metody in vitro w przypadku kobiet cierpiących na niedrożność jajowodów. Dolegliwość ta niemal wprost przekłada się na problemy z płodnością, a właściwie w dużej mierze ogranicza szanse na naturalne poczęcie. Niedrożność jajowodów wynika najczęściej z:

  • rozwiniętej endometriozy;
  • ciąży pozamacicznej;
  • stanów zapalnych będących skutkiem infekcji (np. chlamydia, grzybica, rzeżączka);
  • wcześniejszego poronienia;
  • nowotworu jajowodów.

Na powstanie niedrożności jajowodów wpływ może mieć również antykoncepcyjna wkładka domaciczna oraz przebyte wcześniej operacje w obrębie jamy brzusznej .

Wymagana diagnostyka przy udrażnianiu jajowodów

Udrażnianie jajowodów i decyzja o wyborze metody powinny zostać poprzedzone pełną diagnostyką dotyczącą niedrożności. Jajowody bada się przede wszystkim za pomocą histerosalpingografii (HSG). Dzięki temu badaniu można uzyskać wiedzę o drożności jajowodów i budowie pozostałych narządów rodnych. Szczególna odmiana histerosalpingografii jest uznawana za metodę udrażniania jajowodów. Polega ona na wprowadzeniu do macicy i jajowodów środka kontrastowego przez szyjkę macicy. W tym samym czasie wykonuje się zdjęcia rentgenowskie ze wszystkich etapów badania. Podczas samego badania można udrożnić jajowody przez rozklejenie niewielkich zrostów. Selektywna HSG opisywana jest jako metoda udrażniania jajowodów pod kontrolą rentgenowską . Zabieg wykonuje się bez znieczulenia ogólnego. Wiąże się on z jednodniowym pobytem w szpitalu. Sono HSG to badanie drożności jajowodów wykonywane przy pomocy aparatu USG.

Na czym polega laparoskopowe udrażnianie jajowodów?

Laparoskopowe udrażnianie jajowodów polega na uwolnieniu ich ze zrostów i odpowiednim wymodelowaniu, aby odzyskały swój pierwotny kształt. Ta metoda udrażniania jajowodów polecana jest pacjentkom, u których występują:

  • zrosty wokół jajowodów;
  • całkowita niedrożność jajowodów w pobliżu jajnika;
  • częściowa niedrożność zewnętrznego końca jajowodu;
  • niedrożność połączenia z macicą;
  • endometrioza powodująca niedrożność lub bliznowacenie.

Z laparoskopowego udrażniania jajowodów mogą skorzystać również kobiety, które planują cofnięcie sterylizacji polegającej na podwiązaniu jajowodów.

HSG jako metoda udrażniania jajowodów – na czym polega?

Udrażnianie jajowodów za pomocą HSG wykonuje jedynie Zakład Radiologii Zabiegowej w Lublinie . Zabieg wykonywany jest po miesiączce w okresie przed owulacją. Za pomocą specjalnego wziernika i cewnika do macicy i jajowodów wpuszcza się kontrast, cały czas wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, a lekarz przeprowadza zabieg rozklejenia zrostów. Cały zabieg trwa 15–30 minut. Zdarza się, że już samo podanie środka cieniującego do jamy macicy pod ciśnieniem wystarcza do przywrócenia jajowodom drożności.

Udrażnianie jajowodów a ciąża

Laparoskopowe udrażnianie jajowodów ani HSG nie dają pełnej gwarancji sukcesu. W przypadku HSG mówi się o 80% zabiegów zakończonych sukcesem . Natomiast jedynie 30% pacjentek dość szybko zachodzi po tym zabiegu w ciążę. Niedrożność jajowodów nie musi być jedyną przyczyną niepłodności, dlatego jeśli po zabiegu nie udaje się zajść w ciążę, należy rozważyć inne przyczyny. Poza tym trzeba pamiętać, że udrażnianie jajowodów nie przynosi trwałego rezultatu i po jakimś czasie może dojść do ponownego pojawienia się zrostów . W wielu przypadkach udrażnianie jajowodów nie przynosi oczekiwanego efektu i parom zaleca się rozważenie metody in vitro.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Matt Dutcher/Getty Images

Pozostałe wiadomości