Ciąża

Pokazała, na czym polega cesarskie cięcie. "Pierwsze wypróżnienie było niesamowitym bólem"

Ciąża

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
edziecko.pl
Kobieta z cesarskim cięciem i niemowlęciem na brzuchu

Ciężarna edukatorka młodych mam i znana w sieci pielęgniarka zobrazowała za pomocą kilku warstw ubrań, jak wygląda cesarskie cięcie. Nagranie zaskoczyło tych, którzy nie byli świadomi, że zabieg jest aż tak inwazyjny. - Najgorszy okres do regeneracji, jaki może być i jeszcze oczekuje się od ciebie natychmiastowej opieki nad niemowlęciem - komentują kobiety.

Cesarskie cięcie okiem pielęgniarki. Na czym polega?

Znana na Instagramie pod nickiem @mothers_haven_ pielęgniarka dzieli się swoją wiedzą położniczą z innymi kobietami. Wszelkie teorie podpiera zawodową praktyką oraz własnym doświadczeniem, bowiem sama jest młodą mamą, która zmaga się z wieloma okołoporodowymi problemami.

Ciężarna opublikowała w sieci interesujące nagranie, na którym za pomocą kilku ubrań wierzchnich wytłumaczyła, jak głębokie musi być cesarskie cięcie, by lekarze zdołali wyciągnąć dziecko. Skalpel przecina aż siedem warstw ciała - skórę, tłuszcz, powięź, mięśnie, otrzewną, macicę oraz worek owodniowy.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Pielęgniarka włożyła więc trzy kurtki, dwie bluzy, dłuższą bluzkę oraz getry z wysokim stanem, a następnie po kolei rozpinała i zdejmowała każde ubranie, by na samym końcu wyjąć zza pasa lalkę symbolizującą nowo narodzone dziecko. Ten prosty obrazek uświadomił internautom, że poród przez cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem chirurgicznym.

Cesarskie cięcie - traumatyczne wspomnienia rodzących matek

Nagranie @mothers_haven_ wzbudziło spore zainteresowanie w mediach społecznościowych i zachęciło kobiety do zwierzeń. - Jeśli miałyście cesarskie cięcie, to jak długo wracałyście do zdrowia? - zapytała na Instagramie pielęgniarka. W komentarzach nie zabrakło traumatycznych wspomnień młodych matek.

- Najgorszy okres do regeneracji, jaki może być i jeszcze oczekuje się od ciebie natychmiastowej opieki nad niemowlęciem.

- Pierwsze wypróżnienie było niesamowitym bólem.

- 15 miesięcy później wciąż w trakcie rekonwalescencji. Traumatyczne, bolesne doświadczenie i nadal jestem opuchnięta.

- Najgorsza była niemożność poruszania się. Jestem bardzo aktywna, a konieczność ciągłego leżenia i wypoczywania była dla mnie niezwykle trudna - pisały internautki.

Niektóre kobiety mają za sobą o wiele łagodniejsze doświadczenia związane z porodem przez cesarskie cięcie. Jest ich jednak zdecydowanie mniej.

- Na szczęście dwa razy obyło się bez nieprzyjemnych przygód dzięki lekom przeciwbólowym.

- Mój powrót do zdrowia przebiegł bardzo dobrze, a blizna nie jest nawet zauważalna. Boję się znowu zajść w ciążę, bo nie sądzę, żebym po raz drugi miała tyle szczęścia - stwierdziła jedna z matek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images, Instagram

Pozostałe wiadomości