Włoscy badacze są zdania, że espresso może chronić przed jedną z nieuleczalnych chorób

Czy espresso może chronić przed alzheimerem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy kawa jest zdrowa?
Czy kawa jest zdrowa?
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych

Espresso to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy. Poza doskonałym smakiem działa również prozdrowotnie. Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców pokazują, że zawarte w napoju substancje mogą chronić przed rozwojem choroby Alzheimera. W jaki sposób?

Espresso - jak chroni przed chorobą Alzheimera?

Naukowcy z Uniwersytetu w Weronie wykazali, że picie espresso może chronić przed chorobą Alzheimera. Specjaliści pod kierunkiem Mariapiny D’Onofrio - z pomocą spektroskopii magnetycznej rezonansu jądrowego (NMR) - określili molekularny skład espresso i aktywne cząsteczki.

W kolejnym etapie badacze postanowili sprawdzić, jak kawa wpłynie na wyhodowane w laboratorium komórki. Do testów wykorzystano nie tylko ekstrakt z kawy, ale i samą kofeinę (związek należy do alkaloidów), genisteinę (jeden z flawonoidów), teobrominę oraz trigonellinę (występuje ona również w kakao).

Eksperyment pokazał, że wyciąg z kawy zapobiegał tworzeniu się z tzw. splątków neurofibrylarnych. Obserwuje się je u pacjentów z chorobą Alzheimera. Powstają w wyniku agregacji (sklejania się) białka tau. Im jest ich więcej, tym bardziej nasilone są objawy choroby. Choć podobny efekt dawały kofeina i genisteina, to najbardziej skuteczny okazał się cały ekstrakt.

Jaka liczba filiżanek kawy może chronić przed chorobą?

Specjaliści podkreślają, że kofeina i genisteina pokonują tzw. barierę krew-mózg. Tym samym picie umiarkowanych ilości espresso, czyli 2-3 filiżanki dziennie, może chronić przed łączeniem się białka tau w mózgu, a w konsekwencji przed chorobą Alzheimera.

Konieczne są jednak dalsze badania, które potwierdzą (lub obalą) tę tezę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości