Profilaktyka zdrowia

Produkty menstruacyjne będę tam dostępne za darmo. To pierwszy kraj, który się na to zdecydował

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik/kgo//am
Źródło:
TVN 24
środki higieniczne

Szkocja - jako pierwszy kraj na świecie - wprowadziła prawo, które gwarantuje bezpłatny dostęp do podpasek oraz tamponów. Niezbędne w czasie miesiączki środki higieniczne będzie można otrzymać w jednym z ponad tysiąca wskazanych punktów.

Szkocja wprowadza bezpłatny dostęp do środków higienicznych

15 sierpnia w Szkocji weszło w życie prawo - Period Products Act - które gwarantuje bezpłatny dostęp do artykułów higienicznych. Na jego mocy władze zobowiązane są do udostępniania podpasek czy tamponów każdemu, kto ich potrzebuje. Produkty menstruacyjne będzie można znaleźć w jednym z ponad tysiąca punktów odbioru ulokowanych na terenie całego kraju.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Znalezienie najbliższego punktu umożliwia specjalna rządowa aplikacja. Oprócz dostarczania bezpłatnych produktów, rząd zapewnił fundusze na edukacyjną stronę internetową, zobowiązał się też do poprawy opieki zdrowotnej kobiet z problemami menstruacyjnymi.

Dlaczego Szkocja zdecydowała się wprowadzić takie przepisy

Ustawa to efekt kampanii, którą zainicjowała posłanka Partii Pracy Monica Lennon. W listopadzie 2020 roku szkocki parlament jednogłośnie uchwalił ustawę przyznającą mieszkankom tego kraju prawo do swobodnego dostępu do produktów sanitarnych w budynkach publicznych. Dwa lata wcześniej wprowadzono obowiązek, aby szkoły i uczelnie wyższe zapewniały bezpłatny dostęp do środków higienicznych. Szacuje się, że na ten cel szkockie władze wydały ok. 27 milionów funtów.

Warto dodać, że z badania organizacji Hey Girls (walczy ona z tzw. ubóstwem menstruacyjnym na Wyspach) wynika, że jedna na cztery szkockie kobiety doświadczyła lub doświadcza trudności z dostępem do takich produktów ze względów finansowych. - Słyszymy wiele historii matek rezygnujących ze środków menstruacyjnych, by móc nakarmić swoje dzieci, i używających zamienników, takich jak skarpety wypchane gazetami czy chleb. Bo są one tańsze niż specjalistyczne produkty - mówi w rozmowie z BBC Georgie Nicholson, członkini Hey Girls.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik/kgo//am

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images

Pozostałe wiadomości