Różeniec górski to antidotum na choroby cywilizacyjne. Jakie właściwości ma ten niezwykły korzeń?

Dzień Dobry Wakacje
Różeniec to roślina, której właściwości znane są od ponad 1000 lat. Jest prawdziwym remedium na spadki energii, słabą pamięć, problemy z koncentracją, uczeniem się. Może być również używany jako naturalny substytut kawy.

Różeniec górski - pochodzenie

Różeniec górski pochodzi z Syberii. Wymaga chłodnego klimatu. Jego najcenniejszą częścią jej kłącze, które po rozcięciu pachnie jak róże, stąd też pochodzi nazwa rośliny. Politechnika Białostocka prowadzi obecnie badania dotyczące możliwości uprawy i przetwarzania tej niezwykłej rośliny w Polsce.

- Po umyciu, oczyszczeniu i osuszeniu, należy je rozdrobnić. Następnie będziemy wykonywali ekstrakcję, która da nam główny produkt naszego projektu - wyjaśnia dr Ewa Zapora z Centrum Naukowo-Badawczego Politechniki Białostockiej. - Obecnie ekstrakt z różeńca wyprodukowany w Polsce jest niedostępny, jest sprowadzany i to jest celem naszego projektu: stworzyć go tu, na Podlasiu - zaznacza.

Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej hodowlą różeńca zajmuje się Mirosław Romaniuk, który eksperymentuje z uprawą jego różnych odmian od 20 lat.

- On potrzebuje warunków arktycznych, powiedziałbym - tłumaczy hodowca. - Różeniec zbieramy rzadko. Na efekty trzeba czekać co najmniej siedem lat. Rośnie bardzo długo, przez ten cały okres trzeba utrzymać go w kondycji. Jest poszukiwany przez farmaceutów i chętnie go odbierają w celu produkcji różnego rodzaju suplementów diety - dodaje.

Zastosowanie i właściwości różeńca górskiego

Różeniec ma niezwykle szerokie zastosowanie. Działa przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, adaptogennie, poprawia pamięć i koncentrację oraz pozytywnie wpływa na nastrój, obniżając stres i napięcie. Ma również właściwości immunomodulujące i przeciwnowotworowe. To wszystko za sprawą dwóch substancji zawartych w korzeniu: rosaviny i rodiolozydu.

- Adaptogeny to rośliny, które są w stanie wspierać nasz organizm w drodze do homeostazy - wyjaśnia Agnieszka Cegielska, znana z propagowania zdrowego stylu życia. - Kiedy nasz organizm ma siłę do walki z patogenami, z wirusami, bakteriami? Gdy jest w równowadze. W trybie natychmiastowym wybija nas z niej to nie niezdrowe jedzenie czy powietrze, tylko stres. To jest roślina polecana osobom o obniżonym nastroju i cierpiącym na depresję - podkreśla.

Różeniec można przyjmować w formie naparów, odwarów, nalewek, suszu dodawanego do sałatek, tabletek. Najlepszą, najbardziej skuteczną i najlepiej zbadaną formą jest postać płynna, czyli krople.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz wideo: Lecznicza moc różeńca górskiego

Dzień Dobry Wakacje

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Łukasz Kowalski

podziel się:

Pozostałe wiadomości