Profilaktyka zdrowia

Dlaczego warto pobrać krew pępowinową? "Dałam swoim dzieciom najpiękniejszy prezent"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
 Komórki macierzyste mogą uratować życie
Dzień Dobry TVN Komórki macierzyste mogą uratować życie

Krew pępowinowa i zawarte w niej komórki macierzyste mają niezwykłe właściwości. Wykorzystuje się je m.in. w leczeniu nowotworów krwi. Dlaczego warto zdecydować się na pobranie krwi pępowinowej i na czym polega cała procedura? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Dereszowską, aktorką, która zdecydowała się na takie pobranie oraz dr. hab. n. med. Emilianem Snarskim, hematologiem, ekspertem Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Krew pępowinowa - dlaczego warto zdecydować się na jej pobranie?

Coraz więcej rodziców decyduje się na pobranie krwi pępowinowej. Na taki ruch zdecydowała się również Anna Dereszowska, aktorka. - Dałam swoim dzieciom najpiękniejszy prezent. Zabezpieczenie w przypadku 80 chorób onkologicznych związanych z układem krwiotwórczym - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Dereszowska.

Krew pępowinowa pobierana jest tuż po porodzie. - Po odcięciu pępowiny jest ona nacinana i tak pobiera się materiał, który w innej sytuacji byłby po prostu odpadem medycznym. Pobrane w ten sposób komórki krwiotwórcze wykorzystuje się przy przeszczepach szpiku. Komórki pobrane z krwi pępowinowej znacznie skuteczniej zwalczają komórki nowotworowe - tłumaczył w naszym programie dr hab. n. med. Emilian Snarski, hematolog, ekspert Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej wykorzystywane są najczęściej w leczeniu szpiczaków, chłoniaków oraz białaczek. Warto dodać, że mogą pomóc nie tylko dziecku, z którego pępowiny zostały pobrane. - Jeśli istnieje zgodność w określonej grupie genów, można je podać np. rodzeństwu. Taka terapia jest dużo bezpieczniejsza i skuteczniejsza - podkreślił specjalista.

Jak długo można przechowywać komórki macierzyste?

Co ważne, pobranie krwi pępowinowej, z której pozyskuje się komórki macierzyste, jest bezbolesne i bezpieczne zarówno dla marki, jak i dziecka. Jak długo można ją przechowywać? - Tak naprawdę nie wiadomo. Przeszczepialiśmy już komórki macierzyste, które zostały pobrane ponad dwadzieścia lat temu i po rozmrożeniu działały prawidłowo i doprowadzały do regeneracji układu krwiotwórczego - opowiadał dr Snarski.

Co trzeba zrobić, aby po porodzie pobrać krew pępowinową? Jakie dokumenty trzeba wypełnić? Na czym dokładanie polega procedura? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości