Krew pępowinową pobiera się podczas porodu. Dlaczego warto zdecydować się na taki krok? O zaletach zabiegu opowiedziała Basia Kurdej-Szatan, mama Hani i Henia, która zdecydowała się na takie rozwiązanie oraz lekarz Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych.
Dzisiaj przypada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. W Dzień Dobry TVN dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych i położna Jeannette Kalyta wyjaśnili nam, czym jest krew pępowinowa, dlaczego jest tak cenna, czy jej pobranie jest bezbolesne, kto wykonuje ten zabieg, czy krew pępowinowa może być pobierana także wówczas, gdy dziecko nie będzie miało 10 punktów w skali Apgar i jak długo może być ona przechowywana.
Karolina Gorczyca w czerwcu tego roku urodziła drugie dziecko i zdecydowała się na pobranie krwi pępowinowej swojego syna. Co ją do tego przekonało? Czy sam zabieg był bolesny? Czy można wykorzystać komórki macierzyste pobrane od innego dawcy? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Krew pępowinowa, odpowiednio spreparowana i zamrożona, może w przyszłości uratować zdrowie dziecka, od którego została pobrana. Każdego roku na taki krok decyduje się coraz więcej matek. Zdecydowała się także aktorka Joanna Koroniewska, którą gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej dr Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych. Czym są komórki macierzyste? Czy przechowywanie krwi pępowinowej do droga inwestycja? Czy w każdym przypadku można pobrać krew pępowinową? W jaki sposób komórki macierzyste są przechowywane?
Wiele lat temu krew pępowinowa była traktowana jako odpad. Jednak od czasu, gdy okazało się, że można z niej wyizolować bardzo cenne komórki macierzyste zaczęto ją przechowywać. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lek. med. Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz dziennikarkę Odetę Moro, aby powiedzieli o zaletach krwi pępowinowej. W jakich chorobach są wykorzystywane komórki macierzyste?
Czym są komórki macierzyste? Jakie możliwość daje nam pobór i przechowywanie krwi pępowinowej. Jak można ją wykorzystywać? O tym rozmawiamy z lekarzem Tomaszem Baranem z Polskiego Banku Krwi Pępowinowej i aktorem Jakubem Wesołowskim.
Terapia komórkami macierzystymi napawa nadzieją lekarzy i pacjentów. Dlaczego? Ponieważ można z nich uzyskać komórki służące w leczeniu różnych chorób, często rzadkich, dotąd nieuleczalnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy hematologa i onkologa dziecięcego prof. dr hab. Krzysztofa Kałwaka, aby zapytać, w jakich chorobach mogą przydać się komórki macierzyste i w jakich przypadkach należy zdecydować się na przechowywanie krwi pępowinowej. Obok niego usiadła aktorka Daria Widawska, która przechowuje w Banku Komórek Macierzystych krew pępowinową. Dlaczego aktorka zdecydowała się na to?
Komórki macierzyste ratują życie. Krew pępowinową można przechowywać na gorsze czasy w specjalnie do tego przeznaczonych warunkach. Jak często wykorzystywana jest krew pępowinowa? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Grzegorz Humienny, tata Michała, któremu komórki macierzyste uratowały życie oraz lek. med. Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych. Czym różni się krew pępowinowa od tej z późniejszych etapów naszego życia? Czym jest bak komórek macierzystych i jak w nim ulokować swoją przyszłość, by potem wyjąć odsetki?
Pierwszy w pełni udany przeszczep krwi pępowinowej w Polsce odbył się w 1994 roku. Teraz wszechobecne są banki krwi, w których pobiera się i przechowuje komórki macierzyste wyizolowane z krwi pępowinowej. Jednorazowy koszt pobrania krwi to 2200 zł, natomiast roczny koszt jej przechowania to ponad 400 zł. Czy wobec takich kosztów deponowania krwi warto zdecydować się na jej przechowywanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy położną Annę Kalinowską-Garbalę.