Profilaktyka zdrowia

Korzystanie z klimatyzacji nie zawsze jest bezpieczne. Jakie choroby może wywołać?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobieta, która włącza klimatyzację

Bardzo ciepłe lata sprawiają, że coraz chętniej montujemy klimatyzację w domach, czy mieszkaniach. Choć urządzenie pomaga przetrwać naprawdę upalne dni, to nie zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jakie choroby może wywołać i co zrobić, aby ich uniknąć?

Klimatyzacja - jak to działa?

Klimatyzator to urządzenie, którego zadaniem jest schładzanie i utrzymanie stałej temperatury w danym pomieszczeniu. Pobiera on powietrze, które się w nim znajduje, schładza je i ponownie wypuszcza. Dzięki temu bardzo gorące dni są znacznie łatwiejsze do wytrzymania.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Na tym jednak zalety klimatyzacji się nie kończą. Niektóre, bardziej nowoczesne urządzenia, posiadają specjalne filtry, które dodatkowo oczyszczają tłoczone powietrze. Usuwają z niego nie tylko szkodliwe dla nas bakterie, czy grzyby, ale także alergeny, których w wiosenne i letnie miesiące jest naprawdę sporo.

Klimatyzacja - do rozwoju jakich chorób może doprowadzić?

Mimo że klimatyzacja ułatwia nam funkcjonowanie w upalne dni, to używana nieprawidłowo może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Źródłem kłopotów może być niewłaściwie ustawiona, czyli zbyt niska temperatura. Zgodnie z zaleceniami temperatura powietrza w klimatyzowanym pokoju powinna być ok. 6-7 stopni niższa od tej, która panuje na zewnątrz. Zbyt duża różnica może wywołać szok termiczny. W niektórych przypadkach nagła zmiana temperatury prowadzi do omdlenia czy nawet zatrzymania akcji serca.

Niewłaściwe korzystanie z klimatyzacji sprzyja infekcjom. W tego rodzaju urządzeniach bardzo często gromadzą się różnego rodzaju chorobotwórcze patogeny (grzyby, bakterie). Ciemne i wilgotne wnętrze klimatyzatora to dla nich idealne warunki do rozwoju. Ich obecność może zaostrzyć przebieg alergii czy astmy lub wywołać przeziębienie, zapalenie zatok (niekiedy towarzyszy mu ból głowy).

Bardzo często w klimatyzacji czy przewodach wentylacyjnych bytuje bakteria Legionella pneumophila, która po wniknięciu do organizmu prowadzi do rozwoju legionelozy, nazywanej też chorobą legionistów. To choroba zakaźna dróg oddechowych wywoływana przez bakterię. Objawy zazwyczaj pojawiają po dwóch tygodniach od zakażenia i początkowo przypominają zwykłe przeziębienie czy grypę. U pacjentów obserwuje się gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i stawów, kaszel. Następnie dokuczają im wymioty oraz biegunka. Czasem obserwuje się krwioplucie oraz zaburzenia ze strony układu nerwowego (np. drgawki, halucynacje, splątanie).

Klimatyzacja może także podrażniać gardło. Dzieje się tak ponieważ tłoczone przez urządzenie powietrze zazwyczaj jej suche (nie wszystkie urządzenia mają funkcję nawilżania). Dlatego część osób po kilku dniach spędzonych w klimatyzowanym pomieszczeniu zaczyna skarżyć się na chrypkę czy drapanie w gardle. Na szczęście takich problemów można łatwo uniknąć - wystarczy pamiętać o piciu wody. Warto dodać, że nawilży ona nie tylko błonę śluzową gardła, ale także skórę, którą klimatyzacja również wysusza.

Suche powietrze z klimatyzacji może wywołać tzw. zespół suchego oka. To sytuacja, gdy oko nie może lub wytwarza zbyt małą ilość łez potrzebną do prawidłowego nawilżenia. Mimo że dolegliwość może mieć różne podłoże, to jednym z czynników jest właśnie klimatyzacja. Osobom, które zmagają się z takim problemem poleca się stosowanie specjalnych kropli do oczu, które zastępują łzy, a tym samym chronią i nawilżają oczy.

Co zrobić, aby nie chorować przez klimatyzację?

Trzeba podkreślić, że klimatyzacja szkodzi tylko wtedy, gdy jest niewłaściwie użytkowana. Poza ustawianiem bezpiecznej dla nas temperatury, należy pamiętać o konserwacji. Zgodnie z zaleceniami ekspertów klimatyzację należy czyścić i serwisować dwa razy w roku - w kwietniu tuż przed startem sezonu letniego i po wakacjach (we wrześniu lub październiku) na jego zakończenie.

Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymienianiu filtrów. Zazwyczaj powinno się je czyścić raz w miesiącu, a raz na trzy - wymieniać. W przypadku mniejszych systemów możemy to zrobić sami, przy większych urządzeniach - warto skorzystać z pomocy fachowców. Trzeba także pamiętać, że rodzajów klimatyzacji na rynku jest wiele i każda z nich może wymagać innego serwisowania. Warto mieć to na uwadze, bo tylko sprawne urządzenie będzie spełniało swoją funkcję.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: gerenme/Getty Images

Pozostałe wiadomości