Krople do nosa mogą poważnie uzależnić

kobieta, która stosuje krople do nosa
Jak walczyć z uzależnieniem od kropli do nosa?
Źródło: Guido Mieth/Getty Images
Znane przysłowie mówi, że katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Mimo że dolegliwość najczęściej ustępuje samoistnie, to aby szybciej uporać się z problemem część z nas sięga po krople do nosa. Niestety ich niewłaściwe stosowanie może się skończyć uzależnieniem. Jak tego uniknąć i co zrobić, gdy przesadzimy z ich stosowaniem?

Jak działają krople do nosa?

Krople do nosa to preparaty, które mają pomóc nam uporać się z uporczywym katarem. Stosuje się je przy przeziębieniu, łagodzą także objawy alergii. Najczęściej sięgamy po dwa rodzaje preparatów - te, które łagodzą objawy choroby i te, które zwalcza jej przyczyny. - W pierwszym przypadku leki te obkurczają błonę śluzową nosa (to alfa-mimetyki). Należą do nich: ksylometazolina, oksymetazolina, tetryzolina, nafazolina, fenylefryna. Krople te można kupić bez recepty - mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr n. med. Rafał Nieckarz specjalista laryngolog SCM Clinic w Krakowie.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Ruszają przeglądy lekowe
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach

Po ten rodzaj kropli sięgamy najczęściej wtedy, gdy chcemy udrożnić drogi oddechowe. Powodują one zwężenie (skurcz) naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza się przekrwienie, a także obrzęk i wysięk z nosa. Trzeba jednak podkreślić, że krople działają jedynie doraźnie i nie zmniejszają stanu zapalnego. - Stosuje się je w leczeniu alergicznego nieżytu nosa w przypadku masywnego obrzęku błony śluzowej, jako uzupełnienie terapii - tłumaczył specjalista.

Do drugiej grupy leków donosowych należą sterydy. W ich składzie najczęściej znajdują się glikokortykosteroidy, które doskonale sprawdzają się w leczeniu np. alergicznego nieżytu nosa. Wykazują działanie przeciwzapalne, a efekty ich stosowania są odczuwalne po 12 godzinach. Kuracja trwa od 4-7 dni.

Czy można uzależnić się od kropli do nosa?

Nieprawidłowe lub zbyt długie stosowanie leków z grupy mimetyków może doprowadzić do tachyfilakcji. - To pradoksalny obrzęk błony śluzowej, który utrudnia oddychanie. Dodatkowo nadużywanie alfa mimetyków może doprowadzić do polekowego nieżytu nosa - mówił specjalista.

Zaprzestanie używania kropli i powrót to stanu sprzed choroby jest bardzo trudny. - Odstawienie kropli w tej sytuacji bez pomocy lekarskiej staje się niemożliwe - dodał dr n. med. Rafał Nieckarz.

Jak wyleczyć uzależnienie od kropli do nosa?

W pierwszej kolejności pacjentom poleca się zastąpienie kropli do nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej. Jeśli to nie pomaga to przechodzi się na spray do nosa z glikortykosteroidem. Dodatkowo można podać pseudoefedryne doustnie. Jednak trzeba pamiętać, że ta substancja również może uzależniać i preparaty, które ją zawierają należy przyjmować bardzo ostrożnie i zgodnie z zaleceniami.

Czasem walkę z uzależnieniem od kropli do nosa zaczyna się od stopniowego zmniejszania stężenia substancji czynnych. Najczęściej są to xylometazoliny i oxymetazoliny, dlatego, aby się od nich odzwyczaić warto wybierać te preparaty, które zawierają ich coraz mniej.

W przypadku pacjentów, którzy nie mogą się odzwyczaić od kropli do nosa stosuje się metody chirurgiczne. Do najczęściej stosowanych metod należy podśluzówkowa plastyka małżowin nosowych dolnych przy użyciu fal radiowych oraz laserowa plastyka. Trzeba podkreślić, że tego rodzaju zabiegi są małoinwazyjne, wykonuje się ambulatoryjnie i co najważniejsze są bardzo skuteczne.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości