Czy stosowanie hormonu wzrostu pomoże zredukować masę ciała? Endokrynolog nie ma wątpliwości

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czym grozi niekontrolowane przyjmowanie hormonu wzrostu?
Czym grozi niekontrolowane przyjmowanie hormonu wzrostu?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Aby pozbyć się ponadprogramowych kilogramów, część z nas gotowa jest zrobić bardzo dużo. Od pewnego czasu popularnością cieszy się przyjmowanie hormonu wzrostu. Czy faktycznie może pomóc w odchudzaniu? Czy jego stosowanie jest bezpieczne? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr n. med. Ewą Kempisty-Jeznach, endokrynologiem, specjalistką medycyny męskiej.

Kto sięga po hormon wzrostu?

Hormon wzrostu podawany jest głównie dzieciom, które mają kłopoty ze wzrostem. Taka terapia daje u nich bardzo dobre efekty. Od pewnego czasu po hormon wzrostu sięgają - nielegalnie - osoby, które chcą schudnąć albo nabrać masy. - Jeżeli ktokolwiek wpadłby na pomysł stosowania tej terapii, to powinien najpierw się przebadać. Powinien przede wszystkim wykluczyć, że ma proces nowotworowy, bo jest to anaboliczny hormon, który może, jeżeli ktoś ma nowotwór, powiększać jego strukturę, przyspieszać jego rozwój - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, endokrynolog, specjalistka medycyny męskiej.

Warto dodać, że po "kurację" hormonem wzrostu najczęściej sięgają m.in. sportowcy. Związek podawany jest również osobom w dojrzałym wieku, w specjalnych klinikach, gdzie próbuje się zatrzymać proces starzenia się organizmu.

Skutki uboczne przyjmowanie hormonu wzrostu

Mimo że związek faktycznie buduje mięśnie i spala tłuszcz, to jego stosowanie ma też skutki uboczne. - Działa na tzw. glikolizę, a więc powoduje rozpad cukru. W dużych dawkach ten cukier przechodzi z wątroby do krwi. Podwyższa się poziom cukru, grozi cukrzyca - wyjaśniała nasza rozmówczyni. Dlatego sportowcy, aby uniknąć takich problemów, często przyjmują też insulinę.

Przyjmowanie hormonu - bez kontroli lekarza i w dużych dawkach - może doprowadzić do problemów z tarczycą. Jak jeszcze może nam zaszkodzić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości