Polki żyją krócej niż pozostałe Europejki. Winna jest tzw. zła szóstka. "To dramatyczna zmiana"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Polki żyją dwa lata krócej, niż inne Europejki
Polki żyją dwa lata krócej, niż inne EuropejkiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W ciągu ostatnich dwóch lat długość życia kobiet w Polsce skróciła się o dwa lata. Badacze alarmują, że takich danych nie było od II wojny światowej. Dlaczego Polki żyją krócej? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Bogdanem Wojtyniakiem z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Dlaczego Polki żyją krócej?

Badania pokazują, że Polki żyją krócej niż kobiety w innych krajach Europy Zachodniej. - Rzeczywiście długość życia Polek w 2020 uległa skróceniu o rok. Według naszych szacunków w 2021 r. uległa skróceniu o kolejny rok - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Bogdan Wojtyniak.

Na taki stan rzeczy w dużej mierze wpłynęła pandemia i COVID-19. Specjalista podkreślił, że wcześniej nie było takich sytuacji, żeby długość życia uległa aż tak dramatycznym zmianom. Ale to niejedyny powód. Za skrócenie długości życia Polek odpowiada również tzw. zła szóstka.

- Mamy sześć czynników i to, co ważne, są to czynniki, na które możemy wpływać, które możemy regulować, którym możemy zapobiegać albo korygować - stwierdził specjalista. Na pierwszym miejscu znajduje się nadciśnienie tętnicze. - To jest najważniejszy czynnik, który zabiera zdrowie Polkom - dodał. Kolejne miejsca zajmują zła dieta, wysoki poziom cukru we krwi, nadwaga i otyłość oraz palenie tytoniu. - Niestety u kobiet staje się coraz większym problemem - wyjaśnił specjalista.

Ostatnim czynnikiem jest wysoki poziom tzw. złego cholesterolu. - To jest ta 6., która ma największy wpływ na zdrowie Polek - wskazał nasz gość.

Na jakie choroby najczęściej umierają Polki?

- Główną przyczyną zgonów kobiet są choroby układu krążenia. Choroby serca i naczyń. (...) Między 30. a 75. rokiem życia największym zagrożeniem życia kobiet są nowotwory złośliwe. One są przyczyną przedwczesnych zgonów - mówił Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Warto dodać, że Polki najbardziej chorują na raka piersi, ale najczęściej zabija je rak płuca. Sporym problemem jest również rak szyjki macicy.

Co ciekawe, dzięki szczepieniom i badaniom profilaktycznym w większości krajów europejskich liczbę zgonów z powodu ostatniego z wymienionych nowotworów zredukowano do minimum. Niestety nie w Polsce. Jak pokazują statystyki, Polki niezwykle rzadko korzystają z badań profilaktycznych. - 30 proc. kobiet w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonało badań związanych z rakiem szyjki macicy, a mammografii - 40 proc. To jest rzeczywiście wielki problem - przyznał ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości