Spędzasz wolny czas przed telewizorem? Skutki mogą być dramatyczne

lekarz, który ogląda skan mózgu
Co może przyczynić się do rozwoju demencji?
Źródło: Monty Rakusen/Getty Images
Demencja to zespół objawów wywołanych nieprawidłowym działaniem mózgu. Do ich wystąpienia przyczyniają się uwarunkowania genetyczne, a także zmiany zachodzące w organizmie wraz ze starzeniem się organizmu. Najnowsze badania sugerują, że znaczenie może mieć także to, jak spędzamy wolny czas. Co sprzyja demencji, a co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepokojących objawów?

Co może doprowadzić do rozwoju demencji?

Demencja zaliczana jest do chorób neurodegeneracyjnych. Zdarza się, że rozwija się przez lata i nie daje przy tym żadnych objawów. Do jej wystąpienia mogą przyczynić się uwarunkowania genetyczne. Sprzyjaj jej również podeszły wiek. Badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych sugerują, że do wystąpienia demencji może się przyczynić także to, jak spędzamy czas wolny - a konkretnie, czy wpatrujemy się w telewizor, czy też robimy coś na komputerze.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie

W badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences" wzięło udział 146 651 osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych, które nie miały demencji w momencie jego rozpoczęcia. Badani byli obserwowani przez blisko 12 lat. Zebrane przez ten czas dane pozwoliły naukowcom wysnuć wniosek, że prawdopodobieństwo wystąpienia demencji jest o 24 proc. wyższe u tych osób, które wolne chwile spędzają przed telewizorem. Natomiast w przypadku osób, które wolny czas poświęcały na "pracę" na komputerze, ryzyko było o 15 proc. mniejsze.

Jak korzystanie z komputera chroni przed demencją?

Badacze są zdania ze przewaga komputera nad telewizją pokazuje, że patrzenie się w szklany ekran to bierna czynność. Nie wiąże się ona z aktywnością poznawczą, często "nie wymaga intensywnego myślenia". Korzystanie z komputera - podobnie jak czytanie - bardziej stymuluje intelektualnie.

W ocenie naukowcy zmiana nawyków, polegająca nawet na nieznacznym skróceniu czasu przeznaczonego na oglądanie telewizji na rzecz spędzania go przed komputerem, może mieć "istotny wpływ" na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia demencji.

Demencja. Jak bardzo jest niebezpieczna?

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podają, że obecnie ponad 55 milionów ludzi na świecie zmaga się z demencją. Każdego roku wykrywa się blisko 10 milionów nowych przypadków. Demencja to również siódma główna przyczyna śmierci na świecie i jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych.

W Polsce zmaga się co najmniej 700 tysięcy osób.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: wac//az/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Monty Rakusen/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości