Profilaktyka zdrowia

Mogą wystawić receptę. Oto uprawnienia farmaceutów, o których nie wszyscy wiedzą

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Czy wiesz, że farmaceuta może przedłużyć receptę?
Czy wiesz, że farmaceuta może przedłużyć receptę?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Praca farmaceutów zdecydowanie nie powinna być redukowana do roli sprzedawców w aptece. Zakres ich kompetencji obejmuje bowiem znacznie więcej. O ustawie i uprawnieniach osób wykonujących ten zawód opowiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Walentyn Pankiewicz.

Co może farmaceuta? Uprawnienia

Minął rok od wejścia w życie ustawy o zawodzie farmaceuty, która uporządkowała i rozszerzyła uprawnienia tego zawodu. - Usystematyzowała to, co do tej pory robiliśmy, bo porady farmaceutyczne udzielaliśmy zawsze. Wprowadziła też nowy rzeczy typu przeglądy lekowe. To jest pilotaż w tej chwili. To usługa farmaceutyczna, która będzie odbywała się w aptece. Ludzie, często osoby starsze, chodzą do specjalistów i nie przyznają się pomiędzy lekarzami, że biorą różne leki. Dostają więc kolejne i kolejne... Aż w końcu mają całą reklamówkę - mówił dr n. med. Walentyn Pankiewicz w Dzień Dobry TVN, a następnie dodał: "Nierzadko jest tak, że te leki działają bardzo podobnie albo znoszą swoje działania, albo (pacjenci - przyp. red.) nie wiedzą, jak je stosować. Biorą wszystkie naraz, a powinni je rozdzielić. (Przegląd lekowy - przyp. red.) ma służyć temu, żeby zobaczyli, czy te terapie są prowadzone w sposób prawidłowy".

Farmaceuci mają też możliwość wypisania recepty. - Jest ona wystawiana w konkretnej aptece, w której się znajdujemy. Jest zawsze 100 proc. płatna. W tej chwili możemy ją wystawić w sytuacji zagrożenia zdrowia. To my farmaceuci decydujemy o tym - podkreślił nasz gość.

Nowa ustawa umożliwia też farmaceutom wykonywanie nieinwazyjnych badań diagnostycznych.

Jakie badania może wykonać farmaceuta?

Lista uregulowana rozporządzeniem Ministra Zdrowia:

  • SARS-CoV-2,
  • pomiar ciśnienia krwi,
  • pomiar tętna,
  • pomiar saturacji,
  • pomiar masy ciała,
  • obliczenie wskaźnika BMI,
  • kontrola stężenia glukozy we krwi,
  • kontrola tzw. panelu lipidowego (cholesterol/frakcje HDL i LDL, trójglicerydy),
  • szybkie testy na grypę, Helicobacter, białka ostrej fazy, antygen.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości