Prezbiopia to naturalne zmiany w oku zachodzące wraz z przekroczeniem 40. roku życia. Choć starczowzroczność nie jest groźna, mogą towarzyszyć jej nieprzyjemne stany depresyjne, które są odpowiedzią mózgu na stres związany z odbiorem nieodpowiednio wyostrzonego obrazu. Jak zaradzić tym dolegliwościom i jak spowolnić ten nieunikniony proces fizjologiczny? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dr n. med. Anną Marią Ambroziak.
Prezbiopia - czym jest?
Prezbiopia brzmi dość niepokojąco, jednak jak podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak, nie jest powodem do zmartwień, ponieważ borykać się z nią będzie każdy z nas. Ekspertka nazwała starczowzroczność naturalnym stanem, który nie ma nic wspólnego z niemiarowością wzroku, na którą cierpi połowa populacji.
- Nie jest to choroba, nie jest to wada wzroku, tylko są to naturalne zmiany inwolucyjne. Po 40. roku życia nasza elastyczność takiego czegoś, co mamy w środku soczewki, zmniejsza się i ona nie ma już takiej zdolności wyostrzania na wszystkie odległości. (...) To ważne, by nie myśleć, że coś się psuje - tłumaczy w Dzień Dobry TVN specjalistka.
Jak rozpoznać pierwsze objawy prezbiopii? Zazwyczaj nie są one ściśle związane z narządem wzroku. Często mogą kojarzyć się z symptomami depresji - chronicznym zmęczeniem, rozdrażnieniem bądź bólami głowy.
Jak opóźnić starczowzroczność?
Dr n. med. Anna Maria Ambroziak zaleca, by korzystać ze wszystkich udogodnień, które proponowane są przez okulistów i optometrystów. Najczęściej stosowaną metodą korekcji starczowzroczności jest dobranie okularów ze szkłami progresywnymi oraz multifokalnych soczewek kontaktowych. Odciążenie w ten sposób wzroku relaksuje mózg.
W opóźnieniu procesu prezbiopii dodatkowo pomagają:
- przerwy w pracy wzrokowej,
- częste mruganie,
- nielekceważenie pierwszych objawów i szybkie podjęcie decyzji o zastosowaniu korekcji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zmiany w przychodniach od 1 października. Kolejki do specjalistów będą krótsze?
- Myślisz, że oddychasz prawidłowo? Możesz być w błędzie. Z pomocą przychodzi metoda LSD
- Raport ONZ. Spada oczekiwana średnia długość życia. Jedną z przyczyn jest pandemia COVID-19
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News