Profilaktyka zdrowia

Myślisz, że oddychasz prawidłowo? Możesz być w błędzie. Z pomocą przychodzi metoda LSD

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Berenika
Olesińska
Jak prawidłowo oddychać?
Jak prawidłowo oddychać?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Oddychanie jest czynnością naturalną, dlatego mogłoby się wydawać, że każdy wykonuje ją poprawnie. Okazuje się jednak, że gros osób robi to nieprawidłowo, narażając się tym samym na liczne schorzenia i problemy ze zdrowiem. Jak uruchomić przeponę i oddychać w zgodzie z metodą LSD? Kilka cennych wskazówek przekazał w Dzień Dobry TVN trener oddechu Piotr Mencina.

LSD w oddechu, czyli jak poprawnie zaczerpnąć powietrza?

Zaproszony do studia Dzień Dobry TVN trener oddechu zademonstrował widzom różnicę pomiędzy zwyczajowym, nieprawidłowym oddychaniem a tym, które jest rekomendowane przez specjalistów. Piotr Mencina dał do zrozumienia, że na poprawne nabieranie powietrza składają się trzy elementy - tempo, rytm i głębokość.

- Używamy takiego sformułowania LSD: light - leciutko, slow - powoli, deep - głęboko, ale nie w sensie dużo, tylko nisko. Używamy do oddychania głównego mięśnia oddechowego, czyli przepony. Impulsy przepony od góry do dołu załatwiają sprawę. Nie potrzeba płuc - wytłumaczył ekspert.

Specjalista zaprezentował kilka przydatnych ćwiczeń, które wspomagają układ oddechowy i pozwalają zwiększyć wydolność organizmu. Jedno z nich polega na zastosowaniu metody 4:6:5.

- Cztery oznacza cztery sekundy wdechu, sześć oznacza sześć sekund wydechu. Tutaj następuje pauza po wydechu, która trwa 2-5 sekund. W ten sposób oddychacie Państwo cztery razy w ciągu minuty, są cztery wdechy, natomiast faza bezdechu trwa tutaj sześć plus pięć, czyli jedenaście sekund - wyjaśniał Piotr Mencina.  

Skutki nieprawidłowego oddychania - co nam grozi?

Niekontrolowany i niezgodny z rekomendacjami ekspertów oddech może prowadzić do rozwoju wielu cywilizacyjnych chorób. Do powstałych w ten sposób schorzeń zaliczają się: chrapanie, astma, bezdechy senne oraz nadciśnienie tętnicze.

- Gdybyśmy spojrzeli na proces oddychania nie tylko jak na wentylację, czyli wprowadzenie powietrza do płuc i jakąś tam reakcję w nich i wyprowadzenie dwutlenku węgla, tylko na podróż pojedynczego atomu tlenu przez nasz organizm, kiedy on już się tam dostanie, co się z nim dzieje, to wtedy okazuje się, że takie parametry jak rytm, tempo mają ogromne znaczenie - zaznaczył w Dzień Dobry TVN Piotr Mencina.

Warto pamiętać, że poprawny oddech ma ogromną moc - może nawet zminimalizować szkodliwe skutki i skrócić czas trwania ataku astmy lub ataku paniki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości