Zdrowie

Powstał portret genetyczny Polaków. "Jesteśmy podobni do mieszkańców Wysp Brytyjskich"

Zdrowie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Portret genetyczny Polaków

Naukowcy z MNM Diagnostics we współpracy ze szpitalem MSWiA w Warszawie przeanalizowali genomy ponad tysiąca Polaków. Na tej podstawie stworzyli bazę wariantów genetycznych. Co ona nam daje? Do której nacji jesteśmy podobni? O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Paula Dobosz, genetyk oraz Adrian Lejman, koordynator projektów.

Portret genetyczny Polaków

W ramach projektu naukowego "Nasze Genomy" udało się stworzyć bazę wariantów genetycznych populacji Polski. Filip Chajzer zapytał więc naszych gości, czy istnieje typowy Polak. - Nie istnieje. Każdy z nas jest inny, ma wyjątkowe cechy, które możemy wyczytać z genomu. Natomiast możemy mówić o najczęstszych cechach - odpowiedziała dr Paula Dobosz.

Zaliczają się do nich m.in.:

  • blond włosy,
  • piegi,
  • a nawet łysienie typu męskiego.

Co ciekawe, wcale nie różnimy się pod względem genetycznych uwarunkowań do metabolizmu alkoholu od pozostałych mieszkańców Europy. - Z alkoholem jest np. podobnie jak z innymi nacjami, czyli nic nas tutaj nie wyróżnia - podkreśliła genetyk.

Do jakiej nacji Polacy są najbardziej podobni?

Z danych wynika również, że Polacy wcale nie różnią się znacząco od innych populacji europejskich.

- Wykonując takie badanie populacyjne, możliwe jest porównanie badanej populacji do innych grup, dla których podobne badania były przeprowadzone wcześniej. Dzięki temu mogliśmy porównać naszą grupę ponad 1000 osób do populacji światowych. W tym momencie wyszło na jaw, że jesteśmy typowymi Europejczykami. (...) Z analiz wyszło, że jesteśmy najbardziej podobni do mieszkańców Wysp Brytyjskich oraz Europy Zachodniej, a mniej podobni do mieszkańców Finlandii czy Hiszpanów, Włochów - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Adrian Lejman, koordynator projektów.

Okazuje się, że Polacy, np. rzadziej kichają na słońcu niż mieszkańcy Europy Południowej.

Portret genetyczny - cel badania

Obok powyższych ciekawostek priorytetem, dla którego powstała baza wariantów, jest cel medyczny.

- Porównywaliśmy genomy Polaków do ludzi z różnych części świata. Głównym celem było stworzenie referencyjnej bazy wariantów genetycznych, po to, by klinicyści czy naukowcy mogli czerpać z tego. Co nam to daje? Przede wszystkim kolejny krok do medycyny personalizowanej, ponieważ tak jak ustaliliśmy, różnimy się od siebie. Lubimy co innego, inną mamy fizjologię. (...) W tym momencie, jeśli mamy genom, np. dziecka z niediagnozowaną dotąd chorobą, mamy referencję, do której możemy się odnieść. Możemy odnieść się do genomu populacji polskiej, a nie - ogólnoświatowej - zaznaczyła dr Paula Dobosz.

Dlaczego jesteśmy podobni do Brytyjczyków? Na czym polega zespół Smitha-Lemliego-Opitza? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości