Newsy

Witamina A pomoże odzyskać węch utracony przez COVID-19?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Wprost Zdrowie
Masko/Getty ImagesWitamina A na utratę węchu po COVID-19?

Naukowcy z University of East Anglia uważają, że zakrapianie witaminy A do nosa może pomóc odzyskać węch osobom, które mają z nim problem na skutek zakażenie koronawirusem. Trwają badania, które mają to potwierdzić.

Dlaczego zakażeni koronawirusem tracą węch i smak?

Czasowa utrata węchu spowodowana zakażeniem koronawirusem określana jest mianem ansomii. Dokładne przyczyny tego zjawiska nie są jeszcze znane, ale naukowcy przypuszczają, że zniekształcenie bądź całkowita utrata zdolności do odczuwania zapachów lub też smaków (ageuzja) może być reakcją na to, jak koronawirus wpływa na ludzki mózg i cały układ nerwowy. Wielu pacjentów COVID-19 zgłasza takie objawy, a niektórzy mają problem z powrotem do normalnego funkcjonowania nawet przez kilka miesięcy od zachorowania i wyzdrowienia.

Na łamach "PLOS Medicine" naukowcom z University College London już dawno udało się udowodnić, że utrata węchu i smaku może być efektem łagodniejszego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 i częściej zdarza się kobietom niż mężczyznom.

Witamina A pomoże odzyskać węch po COVID-19?

Prof. Carl Philpott z University of East Anglia wyjaśnił, że odpowiedź będzie dostępna po ukończeniu badań, które mają rozpocząć się w grudniu 2021 r. i potrwać 12 tygodni. Trwają właśnie poszukiwania ochotników, którzy w trakcie pandemii COVID-19 utracili zmysł węchu i chcieliby wziąć udział w badaniach.

W jaki sposób można wesprzeć zmysł węchu, aby odzyskał sprawność po COVID-19?

Badania prowadzone m.in. przez naukowców z Niemiec wskazują, że pomocne w powrocie do prawidłowego funkcjonowania węchu mogą być treningi węchowe z użyciem wdychanych naprzemiennie olejków eterycznych, takich jak:

  • goździkowy,
  • eukaliptusowy,
  • cytrynowy,
  • różany.

Olejki należy wąchać naprzemiennie przez około 20 sekund 2 razy dziennie. Powrót do pełnej sprawności powonienia może nieco potrwać – w niektórych przypadkach nawet kilka miesięcy. Jeśli wyniki nowych badań dotyczących witaminy A w kroplach do nosa okażą się korzystne, będzie można liczyć na to, że podobny efekt uda się osiągnąć znacznie szybciej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Hołd dla ofiar pandemii w USA. Dzwony waszyngtońskiej katedry zabiły 700 razy, by upamiętnić ponad 700 tys. zgonów

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Wprost Zdrowie

Źródło zdjęcia głównego: Masko/Getty Images

Pozostałe wiadomości