Soczewka przyszłości – co to takiego?
Pierwsze takie badania na świecie prowadzone są w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Naukowcy badają wzrok pilotów przy pomocy inteligentnej soczewki w specjalnej wirówce przy najwyższych przeciążeniach sięgających 9G, na które piloci narażeni są podczas rzeczywistych lotów.
- Ta inteligentna soczewka pozwala nam zmierzyć ciśnienie śródgałkowe. Ma wbudowany system czujników, które zbierają 300 pomiarów w ciągu 30 sekund. Jeżeli mamy przeciążenie, to ciśnienie wzrasta i może powodować ryzyko uszkodzenia siatkówki czy nerwu wzrokowego u pilotów – powiedział dr. n. med. Radosław Różycki, kierownik Kliniki Okulistycznej WIML.
- To jest innowacja, bo zazwyczaj takie pomiary to jest około jednego, dwóch pomiarów w ciągu doby, jeżeli wykonujemy to w tradycyjny sposób w gabinecie okulistycznym. Soczewka pozwala nam oceniać zmiany kształtu gałki ocznej w trakcie wirowania, czyli w momencie kiedy badany jest poddawany przeciążeniom - dodała Katarzyna Sowa, specjalistka okulistyki, pomysłodawczyni badań.
W testach bierze udział jeden z najlepszych polskich pilotów akrobacyjnych Artur Kielak. Lata na ponad 30 typach statków powietrznych, a na co dzień jest kapitanem boeingów 737. - Latanie jest dla mnie życiem, to jest moja życiowa pasja. Tego typu badania i technologia jest potrzebna, żebyśmy mogli dłużej latać. Jest to dla mnie i dla takich pasjonatów jak ja bardzo ważne – podsumował.
Rozmycie wzroku – kiedy zgłosić się do lekarza?
Znacie to uczucie, gdy czytając książkę bądź oglądając film, nagle zaczyna wam się rozmazywać wzrok? To pierwszy znak, że coś jest nie tak. Razem z dr. n. med. Anną Marią Ambroziak rozmawialiśmy, jakie mogą być tego przyczyny oraz jak walczyć z uciążliwym objawami.
Jak się okazuje, rozmycie wzroku to nic innego, jak objaw nazywamy cyfrowym zmęczeniem wzroku. W obecnych czasach spędzamy nienaturalnie dużo czasu z różnymi urządzeniami cyfrowymi w odległości od metra do nawet 30 cm. To powoduje, że pojawia się zaburzenie akomodacji, pseudo krótkowzroczność – w efekcie zatrzymuje się wyostrzenie obrazu. To niesie za sobą także inne objawy. Najczęściej są to: przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie czy u dzieci wyrzut krótkowzroczności.
- Zamazane widzenie jest typowym objawem, który dotyczy wielu ludzi. Związane jest ono z takimi jednostkami jak cyfrowe zmęczenie wzroku. Powoduje je nie tylko ekran komputera, lecz wszystkie urządzenia – powiedziała specjalistka.
- Wzrok jest najważniejszym zmysłem. Stwórzmy sobie optymalne warunki. Po pierwsze korekcja wady wzroku – powiedziała specjalistka. Warto zadbać także o higienę pracy, dobry kąt spojrzenia, właściwą postawę, odpowiednie oświetlenie oraz przerwy. Ponadto pomocne mogą być również krople nawilżające.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pasjonat z Polski znajduje w Tamizie skarby. "Marzę o monecie z czasów rzymskich"
- "Pięknie dziś wyglądasz, zupełnie jak nie ty". Jak radzić sobie z fałszywymi komplementami i nie popaść przez nie w kompleksy?
- Najlepsza na świecie fotografka mobilna. "Telefon ma ogromne możliwości"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Sylwia Ciźla