Zdrowie

Pochwa zmienia wygląd wraz z wiekiem. Jak starzeją się okolice intymne?

Zdrowie

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
kobieta.gazeta.pl
Kobieta w bieliźnie
Predrag Popovski/Getty ImagesStarzejąca się pochwa - jak się zmienia?

Pochwa, jak każda inna część ciała, ulega procesom starzenia. Kobiety rzadko zwracają uwagę na jej wygląd i kondycję - a to błąd. Brak kontroli może prowadzić do nieprzyjemnych skutków zdrowotnych i pogorszenia jakości życia seksualnego. Zobacz, jak wraz z wiekiem zmieniają się kobiece okolice intymne.

Okolice intymne - jak zmieniają się wraz z wiekiem?

W naszych kosmetyczkach zazwyczaj nie brakuje kremów do pielęgnacji twarzy i ciała. Największą uwagę skupiamy na widocznych zmianach, które wynikają między innymi ze słabnącego napięcia skóry. Doszukujemy się zmarszczek i siwych włosów, bowiem to właśnie one zyskały w świadomości kobiet miano pierwszych zauważalnych objawów procesu starzenia. Zapominamy jednak, że zmniejszona ilość kolagenu i elastyny po 25. roku życia wpływa na cały organizm i każdy fragment ciała, w tym na pochwę.

ciąża

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Okolice intymne mogą wraz z wiekiem zmienić kształt, kolor oraz poziom nawilżenia, co nie wiąże się wyłącznie z kwestiami estetycznymi, lecz przede wszystkim zdrowotnymi. Suchość pochwy prowadzi często do mechanicznych urazów i infekcji, które sprawiają niemały ból. Struktury mięśni i rozciągliwych błon odpowiedzialnych za elastyczność ulegają osłabieniu i tym samym mają wpływ na wygląd i kondycję między innymi warg sromowych. Pochwa staje się węższa i płytsza, a przyjemność czerpana z życia seksualnego zanika, idąc w parze z odczuwanym na skutek zmniejszonego poziomu pH dyskomfortem. 

Skutki starzenia się pochwy

Proces starzenia jest nieodwracalny i trudno mu zapobiec. Pomóc może jedynie dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji miejsc intymnych. Warto jednak obserwować wszelkie zmiany i konsultować je z lekarzem, by zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Do najczęściej występujących zaliczają się: suchość pochwy, atrofia warg sromowych oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Suchość pochwy wywołuje ból i zwiększa podatność na urazy mechaniczne. Atrofia warg sromowych objawia się zanikiem podściółki tłuszczowej oraz tkanek i tym samym powoduje wiotczenie miejsc intymnych. Niedobór estrogenu oraz rozluźnienie się mięśni dna miednicy prowadzą natomiast do niekontrolowanych wycieków moczu. Dochodzi do nich pod wpływem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, tj. podczas kichania, śmiechu czy kaszlu.

Starzenie okolic intymnych

O przebiegu procesu starzenia się pochwy decyduje głównie genetyka, ale wpływ na zmiany okolic intymnych mają również przebyte naturalne porody oraz aktywność seksualna kobiety. Bogate życie intymne może zahamować niepożądane zmiany, a niehigieniczny tryb życia, niezdrowe odżywianie oraz używki - wręcz przeciwnie, zazwyczaj je potęgują. Najbardziej istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej pozostają wizyty u ginekologa.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Predrag Popovski/Getty Images

Pozostałe wiadomości