Zdrowie

Ewa Chodakowska zachęca do samobadania piersi. "Rak nie wybiera, tutaj najczęściej ratuje nas profilaktyka"

Zdrowie

Autor:
Martyna
Trębacz
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi

Jak co roku, październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, który po raku płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Co więcej, jest także najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet. Regularne badanie może pomóc wykryć niepokojące zmiany już na wczesnym etapie i tym samym uratować życie. O tym jak ważne jest samobadanie piersi i jak prawidłowo je wykonać w Dzień Dobry TVN opowiedziały trenerka personalna, Ewa Chodakowska i psychoonkolog, Adrianna Sobol. 

Różowy październik – dlaczego tak ważne jest regularne badanie piersi?

Miesiąc Świadomości Raka Piersi, czyli tak zwany Różowy Październik, to międzynarodowa akcja społeczna, która ma na celu zwiększenie świadomości, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Z tej okazji Ewa Chodakowska uświadamia kobiety, jak ważne jest samobadanie piersi.

- Zapominamy, że 5-10 proc. kobiet jest uwarunkowanych genetycznie i mają raka piersi, także ten problem dotyczy nas wszystkich. Stąd międzypokoleniowość w akcji #ThinkPink w tym roku, bo nie ma znaczenia w jakim jesteśmy wieku. Rak nie wybiera, musimy mieć tę świadomość, że tutaj najczęściej ratuje nas profilaktyka – mówiła Ewa Chodakowska.

Niestety wiele kobiet boi się badania, dlatego tak ważne jest, aby wpływać na zmianę sposobu myślenia.

- Przede wszystkim należy oswajać ten temat, bo on cały czas paraliżuje. Kobiety nie chcą się dotykać, mówię tutaj o samym badaniu piersi. Za tym stoi dużo różnych barier psychicznych: mam brzydki biust, nie jestem atrakcyjna i tego typu przekonania – mówiła psychoonkolog Adrianna Sobol.

- Krok po kroku ta świadomość się zmienia, ale wciąż spotykam się z takimi komunikatami: "Po prostu się boję. A co będzie, jak coś znajdę? A co będzie jak coś zostanie wykryte?". Ta obawa, ten strach jest tak paraliżujący, że kobiety rezygnują z badań profilaktycznych i samobadania piersi, zatem trzeba mówić o zbudowaniu prostego nawyku. U mnie to jest zawsze 10. dzień cyklu, samobadanie piersi, USG raz na pół roku – mówiła Ewa Chodakowska.

Samobadanie piersi – jak wykonać je prawidłowo? 

Choć bezpłatna mammografia jest dostępna dla kobiet w wieku 50-69 lat, to każda kobieta od 20. roku życia powinna co miesiąc wykonywać samobadanie piersi. Zwłaszcza, że jest wiele objawów, które świadczą o pojawieniu się niepokojącej zmiany. Kiedy i jak wykonać samobadanie piersi?

- Każda z nas od 20. roku życia raz w miesiącu bada swoje piersi między 3-12 dniem cyklu, bądź w tzw. przerwie między tabletkowej, jeśli kobiety nie miesiączkują również wyznaczają sobie jeden dzień w miesiącu, np. pierwszy wtorek miesiąca. Stoimy przed lustrem po to, żeby przyjrzeć się swoim piersiom, bo są różnego rodzaju objawy. To nie zawsze musi być wyczucie zmiany, guzka. Bardzo częsty objaw to wciągnięcie skóry, pomarańczowa skórka, owrzodzenie, różnego rodzaju asymetrie. Piersi mają budowę gruczołową, dlatego jest kilka pozycji, aby te piersi zbadać. Przede wszystkim stajemy przed lustrem, jedna ręka za głowę, trzy środkowe palce, badamy zarówno pachę, jak i całą pierś. Trzeba troszkę przycisnąć i okrężnymi ruchami sprawdzić, czy czegoś tam nie ma. W ten sposób poznajemy mapę swoich piersi. Tutaj trening czyni mistrza – wyjaśniła psychoonkolog Adrianna Sobol.

Zobacz także:

Autor:Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości