Zdrowie

Narty slalomowe – jak wybrać najlepsze narty slalomowe?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Peter Cade/Getty ImagesNarty slalomowe

Temperatury gwałtownie spadły, ziemię pokrył biały puch, a Ty szykujesz się do białego szaleństwa? Przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego powinieneś wyposażyć się w dobry sprzęt: buty, kijki i narty. Dowiedz się, jakimi kryteriami i zasadami powinieneś się kierować, wybierając narty slalomowe dla zaawansowanych lub średniozaawansowanych narciarzy.

Narty slalomowe dedykowane są raczej doświadczonym, zaawansowanym sportowcom. Początkującym narciarzom mogłyby one sprawić dużo kłopotów i zniechęcić do dalszych treningów. Ten typ nart przeznaczony jest bowiem do jazdy z dużą prędkością i skrętami o krótkim promieniu. Używa się ich przede wszystkim podczas zawodów w narciarstwie alpejskim oraz w trakcie zjazdów po stokach o stromym nachyleniu. Cechuje je niewielka długość, krótki promień skrętu i wąskie taliowanie. Jeśli więc już dawno masz za sobą pierwsze kroki na nartach i myślisz o bardziej zawodowej jeździe, powinieneś wyposażyć się w dobre narty slalomowe.

Narty slalomowe, długość – najważniejsze kryterium przy wyborze nart

"Narty slalomowe – jaka długość?" to prawdopodobnie najczęściej podejmowany temat na forach narciarskich. W sklepach specjalistycznych znajdziesz narty o przeróżnej długości – od tych sięgających ponad framugę drzwi, po te sięgające do kolan. Najważniejszym kryterium przy wyborze nart jest ich długość, a raczej jej dobór do wzrostu potencjalnego właściciela. W przypadku nart slalomowych narta powinna być o 15-20 centymetrów krótsza od wzrostu narciarza. Wytłumaczenie tej zasady jest bardzo proste. Dużo łatwiej jest bowiem skręcić na krótkiej narcie i właśnie taka narta jest idealna np. do slalomów. Najlepsze narty slalomowe są dynamiczne i pomagają narciarzowi w płynnym przejściu ze skrętu do skrętu, inicjowanych krawędziami nart.

Ubezpiecz się przed wyjazdem na narty
Ubezpiecz się przed wyjazdem na narty

Narty slalomowe dla zaawansowanych narciarzy

Jeździsz na nartach dobrze, ale nie jesteś zawodowcem? Narty slalomowe dla średnio zaawansowanych narciarzy to dobra opcja, ale dużo lepszym wyborem będą narty typu "all round". Ten typ nart jest bardzo uniwersalny, dlatego pozwala jeździć w każdym stylu, tempie oraz po łukach o każdym promieniu. Natomiast jeśli jesteś zawodowym narciarzem, często jeździsz po najstromszych trasach oraz bierzesz udział w zawodach narciarskich, to powinieneś wybrać narty slalomowe dla zaawansowanych, które sprawdzą się w każdych warunkach – nawet na oblodzonym stoku o sporym nachyleniu. Taki rodzaj sprzętu narciarskiego sprawdza się przede wszystkim w jeździe na krawędziach ze skrętami, charakteryzującymi się bardzo niskim nachyleniem sylwetki. Nie są to narty uniwersalne i wymagają odpowiedniej techniki jazdy, dlatego też dla osoby niejeżdżącej na nartach profesjonalnie, mogą być bardzo męczące. Mimo to cieszą się one ogromnym gronem zwolenników i wielbicieli.

Narty slalomowe damskie – narty dla kobiet

Wśród różnych typów nart znajdziemy także kategorię "woman", czyli sprzęt dedykowany paniom. Konstrukcja takich nart nieco różni się od zwykłych nart, gdyż podczas ich projektowania brana jest pod uwagę kobieca budowa ciała. Damskie narty slalomowe są dużo lżejsze od tych przeznaczonych dla panów. Powodem jest różnica w wadze kobiet i mężczyzn (kobieta o tym samym wzroście co mężczyzna jest zazwyczaj o 20% od niego lżejsza). Co więcej panie mają wyżej położony środek ciężkości oraz inny sposób układania sylwetki (spowodowany np. długością stóp). Stąd też również wśród nart slalomowych znajdziemy odpowiedniki dedykowane tylko kobietom. Takie narty są nie tylko lżejsze, ale i odpowiednio wyprofilowane. Niejednokrotnie posiadają także bardziej kobiecy design – kwiatowe wzory, kolorową kratkę lub finezyjne abstrakcje.

Narty slalomowe czy gigantowe – jaka jest różnica?

Zastanawiasz się, czy wybrać narty slalomowe czy gigantowe? Wielu zawodników decyduje się na zakup obydwóch typów, gdyż różnią się one od siebie diametralnie. Przede wszystkim narty gigantowe są dużo dłuższe od nart slalomowych. Przeznaczone są one dla osób, które lubią jeździć szerokimi łukami o sporym promieniu. Są stabilne podczas jazdy na krawędziach, ale dużo mniej dynamiczne niż narty slalomowe. Jeśli jeździsz głównie na polskich, małych i wąskich stokach zdecydowanie zakup narty slalomowe. Jeśli więcej czasu spędzasz na szerokich alpejskich trasach, prawdopodobnie lepszym dla Ciebie wyborem będą narty giganty. Jeśli masz taką możliwość finansową, to zakup dwa różne rodzaje nart, a konieczność zmiany stylu zapewni Ci dużo frajdy z jazdy. Pamiętaj jednak o tym, że zarówno wśród nart slalomowych, jak i wśród nart gigantowych, znajdziemy różnorodne ich rodzaje, dopasowane odpowiednio do stopnia umiejętności narciarza.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images

Pozostałe wiadomości