Styl życia

Kendama - japońska gra zręcznościowa dla małych i dużych. "Wystarczy chwila zabawy, aby się zresetować"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Japońska gra zręcznościowa dla małych i dużych

Kendama to japońska gra zręcznościowa dla dzieci i dorosłych. Na czym polega? Czy trzeba mieć jakieś predyspozycje, aby zacząć w nią grać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z wicemistrzem i mistrzem Polski w tej dyscyplinie, Kacprem Gąsiorem oraz Mateuszem Rudnym.

Co to jest kendama?

Kendama to gra zręcznościowa wywodząca się z Japonii. - Tam znana jest od XVII wieku. Później zabawka trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie bardzo się rozpowszechniła. To właśnie tam opracowano wiele nowych sztuczek - mówił w Dzień Dobry TVN Kacper Gąsior, tegoroczny wicemistrz Polski i zeszłoroczny mistrz w kendamie.

- Każdy uczy się w swoim tempie. Niektórzy do poziomu mistrzowskiego dochodzą bardzo szybko, a inni potrzebują więcej czasu - dodał Mateusz Rudny, tegoroczny mistrz Polski w kendamie.

Kto może grać w kendamę?

W ocenie zawodników w kendamę może grać każdy. Nie potrzeba są też żadne specjalne predyspozycje. - Wszystkiego, począwszy od uginania nóg, koncentracji czy cierpliwości można się nauczyć - mówił w Dzień Dobry TVN Kacper Gąsior. Warto dodać, że kendama pomaga się także zrelaksować. - Wystarczy chwila zabawy, aby się zresetować i zapomnieć o stresie - dodał.

Swoje umiejętności miłośnicy kendamy prezentują na zawodach. Co bierze się pod uwagę podczas tych występów? Jakie są konkurencje? Za co zawodnik otrzymuje punkty? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości