Muzykoterapia na szpitalnym oddziale. "To ma natychmiastowe efekty"

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Reporter:
Małgo Fall
Śpiewający rodzic może czynić cuda
Śpiewający rodzic może czynić cudaDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie, gdzie od listopada prowadzone są sesje z muzykoterapii opartej o działanie głosu rodzica śpiewającego dziecku przy akompaniamencie harfy. To druga placówka w Polsce, która zdecydowała się na taki krok.

Terapia muzyką na oddziale neonatologiczym

Prowadzone przez stołeczny szpital sesje przeznaczone są dla wcześniaków i dzieci z komplikacjami okołoporodowymi, które po urodzeniu musiały trafić na OIOM.

- Nawet część personelu była sceptyczna wobec tego, co my robimy. Wprowadzamy na OIOM noworodkowy profesjonalną harfistkę, która gra w filharmonii i nagle okazuje się, że będziemy w ten sposób leczyć dzieci. Jak zobaczyliśmy, jak to wygląda - zarówno rodzice, jak i my personel - mamy bardzo pozytywne odczucia - zdradziła Beata Pawlus, ordynator Oddziału Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

- Sytuacja urodzenia noworodka przedwcześnie albo urodzenie dziecka ciężko chorego jest zwykle dla mamy olbrzymim przeżyciem. (...) Często mamy są tak bardzo zestresowane, że nie potrafią nawet mówić do swojego dziecka. Mają poczucie, że nie mają żadnej sprawczości. Wtedy muzykoterapia staje się zbawienna - dodała ordynator.

Głos w relacjach międzyludzkich

Jak wskazała muzykoterapeutka i harfistka Agata Fandri, w szpitalach używanie głosu może być dla rodziców czymś bardzo krępującym. Wynika to z obecności osób postronnych, lekarzy, pielęgniarek.

- Wstydzimy się mówić do dziecka. Już nie mówiąc o śpiewaniu. Moja praca polega przede wszystkim na przekonaniu rodzica, że ma niezwykłe narzędzie, że jego głos jest głosem, który ma terapeutyczne znaczenie dla dziecka. (...) Dzieci, które korzystają z rehabilitacji muzykoterapeutycznej szybciej rosną, uczą się ssać, przybierają na wadze. (...) Badania mówią, że kiedy rodzic śpiewa dziecku, poprawia się jego saturacja, czyli natlenienie krwi. Można to zaobserwować tu i teraz na ekranie. To ma natychmiastowe efekty - powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości