Psychologia

Naukowcy opracowują terapię, który może pomóc wymazywać złe wspomnienia

Psychologia

Autor:
Oskar
Netkowski
Czy da się wymazać wspomnienia o toksycznych eks?
Czy da się wymazać wspomnienia o toksycznych eks?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Naukowcy opracowują sposób, który ma pomóc pozbyć się traumatycznych wspomnień. Badania pokazały, że połączenie beta-blokerów wraz z terapią rekonsolidacyjną może to umożliwić. Czy uda się specjalistom opatentować przełomowe rozwiązanie? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN psycholożka Magdalena Chorzewska.

Wymazać wspomnienia

Wiele osób cierpi na zaburzenia adaptacyjne. Stany takie pojawiają się na skutek znaczących wydarzeń życiowych i zmian, jak np. trudne rozstanie. Niektórzy wyjątkowo silnie przeżywają odejście partnera. Bezsenność, depresja, wycofanie społeczne i trudności z koncentracją mogą uprzykrzać im życie, a nawet prowadzić do samookaleczeń lub myśli samobójczych.

- Osoba po toksycznym związku, trudnym rozstaniu, czy po zdradzie, cierpi i nie może od razu sobie z tym poradzić. Nachodzą wspomnienia, ma szereg negatywnych myśli, zwłaszcza o sobie. Naukowcy wyszli naprzeciw takim osobom i połączyli lek przeciwlękowy propranolol z terapią - wyjaśniła Magdalena Chorzewska, a następnie dodała: "Lek (...) blokował ścieżkę kodowania i obniżał nieprzyjemne emocje. To wstępne badania. Zostało przebadanych 55 osób, a 48 miało poprawę na 4 miesiące. Ale sceptycznie jestem nastawiona do takiej formy terapii".

Lepiej zapomnieć?

Nasza ekspertka nie miała wątpliwości, że po tego typu rozwiązanie sięgnęłaby w ostateczności. Farmakologia faktycznie może pomóc w procesie leczenie, ale w tym przypadku należy zachować wyjątkową rozwagę.

- Samo wymazanie wspomnień nie spowoduje, że dana osoba nie będzie tych błędów z przeszłości popełniać. Są osoby, które dobierają partnerów w podobny sposób. Po drugie trzeba przepracować wspomnienia i przyjąć to, co czujemy i zrozumieć, dlaczego to czujemy - stwierdziła Magdalena Chorzewska.

- Podawanie tego leku może powodować, że ludzie będą chcieli pójść na skróty. Nie będą sięgać po niego, kiedy faktycznie sobie nie radzą, ale mogą korzystać z tej formy terapii w mniej dotkliwych sytuacjach, wymazując to, co jest niepożądane, niepotrzebne i co budzi delikatny dyskomfort czy niepokój - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości