Jęczmień na oku a złota obrączka - obalanie mitu
Dr Magdalena Cubała-Kucharska przedstawia się w mediach społecznościowych jako "lekarz całościowy, detektyw chorób oraz życiowa babka". Za pośrednictwem Instagrama dzieli się z internautami zdobytą na przestrzeni lat wiedzą medyczną oraz zawodowym doświadczeniem. Jej aktywność w sieci, a w tym edukacyjne posty śledzi ponad 70 tysięcy obserwatorów.
Ekspertka pochyliła się ostatnio nad problemem stricte okulistycznym. Wspomniała o sposobach leczenia pojawiającego się jęczmienia.
- Miałaś/eś kiedyś jęczmień na oku? Mało znam osób, które nigdy tego nie doświadczyły - zaczęła w poście. - To jest taka bardzo bolesna zmiana, która tutaj jest pod powieką. Jest to zmiana ropna, która jest zakażona przez bakterie. Może być takim bardzo dużym, czerwonym obrzękiem oka, obrzękiem powieki. Może też pęknąć i może się z niej wydobywać ropa - kontynuowała na nagraniu.
W dalszej części filmu wyjaśniła, dlaczego zalecane od lat pocieranie jęczmienia złotem może przynieść szkodliwe dla zdrowia skutki. Przy okazji zarekomendowała bardziej tradycyjne metody leczenia tej dolegliwości.
- Bardzo wielu leczy to przez pocieranie obrączki i przykładanie do oka, ale ludzie, to sterylne nie jest! Jeszcze sobie do oka dodatkową infekcję wprowadzicie. Raczej maści antybiotykowe, raczej udajcie się do lekarza - zaznaczyła ekspertka.
Przyczyny powstawania jęczmienia na oku
Dr Magdalena Cubała-Kucharska zwróciła uwagę, że smarowanie jęczmienia maścią jest doraźną formą pomocy i może przynieść ulgę tylko na chwilę. Podłoże powstawania ropnego obrzęku jest znacznie głębsze i to właśnie nim należy się w pierwszej kolejności zająć.
- Jeżeli macie jęczmienie, które robią się wam często, to stary jak świat objaw niedoboru witaminy A. W związku z tym może wypadałoby w tym wypadku tej witaminy troszeczkę sobie pobrać, bo po prostu organizm będzie niedoborowy i będzie to nawracało - uświadomiła ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Włoscy badacze są zdania, że espresso może chronić przed jedną z nieuleczalnych chorób
- Czy superbakterie można pokonać? "Zagrożenie dla zdrowia ludzi na całym świecie"
- Codzienne spożywanie czekolady zdrowe dla naszego ciała? Dietetycy obalają szkodliwe mity
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: Instagram
Źródło zdjęcia głównego: dimid_86/Getty Images, Instagram