Objawy i przyczyny raka żołądka
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Jarosława Regułę, kierownika Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego. Specjalista próbował wyjaśnić widzom, dlaczego rak żołądka i rak przełyku są niezwykle podstępnymi chorobami, z którymi należy podjąć jak najszybszą walkę.
- One zajmują 3-4. miejsce wśród nowotworów w Polsce. Jeśli chodzi o raka żołądka to epidemiologia jest bardzo ciekawa, dlatego że generalnie wskaźniki epidemiologiczne spadają, to znaczy, że liczba na 100 tysięcy mieszkańców zmniejsza się, czyli ten rak stanowi coraz mniejszy problem. Ponieważ starzeją się społeczeństwa, a te nowotwory dotyczą osób starszych przede wszystkim, to liczba bezwzględna przypadków jednak rośnie, mimo że epidemiologicznie te wskaźniki w przeliczeniu na 100 tysięcy ludzi obniżają się, tak że jest pozytywna informacja i negatywna informacja - zaznaczył ekspert.
Prof. Reguła dodał, że rak żołądka jest groźny głównie z powodu braku skuteczności leczenia i niewystępowania specyficznych objawów.
- Jeśli chodzi o objawy wczesne, to ich nie ma. Najczęściej te objawy, które są specyficzne dla danego nowotworu, pojawiają się późno, gdy choroba jest już zaawansowana. Objawy mogą być, ale są niespecyficzne, co oznacza, że pojawiają się również u osób, które nie mają tego raka - np. bóle brzucha są bardzo powszechne. (...) Dlatego mówimy często, że do rozpoznania raka przełyku i żołądka dochodzić może przypadkowo - to znaczy robimy badanie z powodu objawów, które nie są specyficzne dla tego raka - wyjaśnił lekarz.
Immunoterapia - szansa dla chorych na raka żołądka
Prof. Jarosław Reguła uświadomił widzów Dzień Dobry TVN, że główną przyczyną pojawienia się raka żołądka w organizmie jest prowadzenie niezdrowego trybu życia, do którego zaliczają się:
- niewłaściwa dieta,
- palenie papierosów,
- spożywanie alkoholu,
- otyłość,
- brak ruchu.
Ekspert wspomniał również o nowej metodzie leczenia, która ma szansę poprawić dotychczasowe niskie wyniki skuteczności stosowanych terapii. Mowa o immunoterapii, która od 1 września dostępna jest w ramach programu lekowego w pierwszej linii leczenia dla pacjentów z rakiem żołądka oraz leczeniu pooperacyjnym i uzupełniającym dla pacjentów z rakiem przełyku. Specjalista nazwał immunoterapię przełomem.
- Będzie dostępna immunoterapia, która wyłącza te mechanizmy obronne nowotworu i własny układ immunologiczny jest w stanie zwalczać ten nowotwór. Ta immunoterapia jest bardzo nowoczesną i skuteczną metodą z niewielką ilością powikłań, ale ona dotyczy pacjentów z zaawansowanym nowotworem - wskazał profesor.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy to przełom w walce z bólem? "Efekt spektakularny"
- Kręgosłup w literę "S". Jak rozpoznać skoliozę u małego dziecka? "Tego już nie chcemy"
- Pierwsza pomoc bez tajemnic. Czy potrafisz jej udzielić?
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News