Pierwsza pomoc bez tajemnic. Czy potrafisz jej udzielić?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy wiesz czym jest pierwsza pomoc?
Czy wiesz czym jest pierwsza pomoc?
Jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy?
Jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Pierwsza pomoc jest kluczowa dla ratowania życia i zdrowia człowieka. Choć aż 60% z nas deklaruje, że jest w stanie jej udzielić, w praktyce wypada to jednak różnie. Robert Stockinger sprawdzał na ulicach Warszawy, jaki jest poziom wiedzy przechodniów na temat pierwszej pomocy. W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się instruktorzy WOŚP, którzy wyjaśnili jak korzystać z defibrylatorów AED, zaś Jurek Owsiak opowiedział, jak ważne jest by już od najmłodszych lat tłumaczyć dzieciom zagadnienia ratujące życie.

Co wiemy o pierwszej pomocy?

Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest dość powszechna, ponieważ to, jak powinniśmy reagować w sytuacji wypadku, jest omawiane w szkołach, na uczelniach czy miejscach pracy. Choć w teorii większość z nas powinna być przygotowana, reporter Robert Stockinger porozmawiał ze stołecznymi przechodniami, by sprawić stan ich wiedzy na temat pierwszej pomocy.

- To przede wszystkim ocenienie stanu poszkodowanego, zobaczenie co mu dolega, jak ta sytuacja przebiegała - stwierdził jeden z zaczepionych przechodniów.

Większość osób, z którymi rozmawiał reporter, faktycznie miało wiedzę na temat tego, jak postępować w nagłej sytuacji. Reakcja, wezwanie pomocy, masaż serca – to główne odpowiedzi, które padły z ust Warszawiaków.

Czym jest AED?

Urządzenie AED to urządzenie służące do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Tego typu pomoc bywa nieoceniona w sytuacji nagłego wypadku. By opowiedzieć więcej na temat tego, jak korzystać z AED, studio Dzień Dobry TVN odwiedzili Grzegorz Tymkiewicz i Maja Baum, instruktorzy pierwszej pomocy WOŚP. Sprzęt, który jest dostępny w wielu miejscach publicznych, jest prosty w obsłudze i może okazać się kluczowy, gdy ratujemy życie i oczekujemy na przyjazd karetki.

- Mamy AED i przystępujemy do działania. AED używamy na gołe ciało, nie na żadne elementy, kolczyki, ubrania. Mamy wytłumaczone pismem obrazkowym, co gdzie przylepić. Ważne, by impuls elektryczny przeszedł przez serce – tłumaczyła Maja Baum.

Jak mówił Grzegorz, AED jest bardzo bezpiecznym urządzeniem - analizuje pracę serca i jest w stanie wykryć, czy organizm potrzebuje kolejnego impulsu elektrycznego.

Jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy?
Źródło: Dzień Dobry TVN

WOŚP od lat ratuje i uczy

Jurek Owsiak, prezes fundacji WOŚP, był jednym z gości Dzień Dobry TVN. Inicjator akcji charytatywnej opowiedział o tym, jak ważne jest, by uczyć najmłodszych udzielania pierwszej pomocy. Jak zaznaczył - WOŚP od lat edukuje dzieci oraz młodzież w tym zakresie i może pochwalić się już prawie 3 milionami uczniów, którzy przeszli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.

- Na przykład telefon ratunkowy. My uczymy jak taką wiadomość przekazać. [...] Ten młody ratownik umie prowadzić resuscytacje krążeniowo-oddechową – Jurek Owsiak.

Jurek Owsiak podkreślił, jak ważne jest przekazywanie podstawowej wiedzy na temat reakcji na sytuację wypadku oraz nauki ułożenia osoby poszkodowanej pozycji bezpiecznej. 

WOŚP od lat ratuje i uczy ratować
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości