Data ważności wody butelkowanej. Co się stanie, jeśli wypijemy ją po terminie?

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
sciencealert.com
Jak woda to tylko filtrowana?
Jak woda to tylko filtrowana?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Woda do sprzedaży detalicznej zazwyczaj wlewana jest w plastikowe butelki, na których widnieje data ważności. Co ona oznacza? Czy nam zaszkodzi, jeśli spożyjemy napój po terminie?

Woda butelkowana - termin przydatności do spożycia

Jak podaje sciencealert.com, po upływie terminu substancje wchodzące w skład opakowania mogą przedostawać się do cieczy w niej umieszczonej.

- Kiedy woda butelkowana staje się nieświeża, często dzieje się tak dlatego, że butelka zaczęła się psuć, uwalniając mikroskopijne chemikalia. Związki te mogą sprawić, że woda będzie smakować jak lekarstwo, chlor lub ozon - tłumaczy chemik spożywczy Bryan Quoc Le.

Woda może nie tylko zacząć dziwnie smakować, ale z czasem może stać się toksyczna lub zanieczyszczona. Butelki wykonane z politereftalanu etylenu (PET) mogą uwalniać do wody szkodliwe substancje typu: ftalany (mogą zaburzać układ hormonalny) oraz antymon (może uszkodzić żołądek i jelita).

Jak przechowywać wodę butelkowaną?

Miejsce przechowywania wody może również wpływać na jej smak. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Wody Butelkowanej (IBWA) plastikowe pojemniki są lekko przepuszczalne, co oznacza, że ​​cząsteczki powietrza mogą przemieszczać się do i z butelki. - Jeśli przechowujesz wodę butelkowaną obok wiadra z farbą lub środkiem do czyszczenia rur, opary z rozpuszczalników mogą przedostać się do butelki i zmienić jej smak - czytamy na sciencealert.com.

Jak zaznacza Quoc Le, zanieczyszczona woda może mieć stęchły, spleśniały, bagienny, kwaśny lub zjełczały smak. - Możesz również zobaczyć lekki, śluzowaty film w pobliżu krawędzi butelki, ponieważ jest to główny punkt wejścia dla drobnoustrojów - dodaje specjalista.

Pamiętajmy, że zarówno wysoka, jak i zbyt niska temperatura zmniejszają trwałość plastiku. Dlatego woda w takim opakowaniu powinna być przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Malorny/Getty Images

Pozostałe wiadomości