Najlepsza woda mineralna ma działanie prozdrowotne. Jakie jeszcze powinna mieć właściwości?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak odpowiednio dobrać wodę do potrawy?
Jak odpowiednio dobrać wodę do potrawy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Dobra woda mineralna to życiodajny płyn, bez którego ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Zaleca się, aby osoba dorosła spożywała nawet do dwóch litrów wody mineralnej dziennie. Nic więc dziwnego, że naturalna woda mineralna oraz niegazowana woda mineralna cieszą się tak dużą popularnością. Ale czy tak naprawdę konsumenci zwracają uwagę również na skład wody mineralnej? Jaka woda mineralna jest najlepsza i najzdrowsza?

Woda mineralna w szkle lub plastikowej butelce kojarzy się z bogatym w składniki odżywcze napojem. W rzeczywistości nie zawsze tak jest. Jak się okazuje, spożywanie tego płynu w nadmiernych ilościach również może zaszkodzić, zwłaszcza jeśli chodzi o wody mineralne wysokozmineralizowane.

Co to jest woda mineralna i jakie są jej rodzaje?

Woda mineralna to woda, w której stężenie soli mineralnych wynosi co najmniej 1000 mg/l. Rozpuszczone składniki występują w postaci jonów. Zasadniczy podział wód odnosi się do poziomu ich zmineralizowania. Wyróżnia się wodę mineralną niskozmineralizowaną, średniozmineralizowaną oraz wysokozmineralizowaną . Wśród nich najczęściej kupowana jest woda źródlana, którą w szczególności poleca się nie tylko niemowlętom i osobom chorym na nadciśnienie, ale również do gotowania, np. kawy i herbaty. Wiele osób zastanawia się, czym różni się woda mineralna od źródlanej . Przede wszystkim zawartością składników mineralnych, których w wodzie źródlanej jest znacznie mniej. Istnieje również lecznicza woda mineralna , która jest wyjątkowo bogata w składniki odżywcze, ponieważ zawiera ich od 2000 mg/l do nawet 24 000 mg/l. Jej picie zalecane jest głównie osobom zmagającym się z kamicą nerkową, nieżytami żołądka oraz chorobami wrzodowymi. Polska woda mineralna ma wiele właściwości leczniczych, dlatego rodacy bardzo chętnie sięgają po rodzime produkty.

Która woda mineralna jest najlepsza?

Najbardziej uniwersalną wodą jest naturalna woda źródlana, ponieważ charakteryzuje się niskim poziomem zmineralizowania. Jest w pełni bezpieczna dla osób w każdym wieku, chorych oraz matek karmiących, które w szczególności potrzebują dużej ilości płynów. Można powiedzieć, że jest to również najlepsza woda mineralna dla ciężarnych . Wody źródlanej można używać do sporządzania żywności dla dzieci i niemowląt, do gotowania kaszek, przecierów, zupek, naparów ziołowych, a także zimnych i gorących napojów. Taką wodę można wykorzystać także do gotowania oraz mycia, nie należy jednak z tym przesadzać i stosować jedynie, gdy nie ma pewności co do jakości wody z kranu, która w obecnych czasach naprawdę jest wysoka. Dla osób, które mają problemy z nadkwasotą oraz tarczycą, polecana jest woda mineralna z jodem.

Nie ma wątpliwości, że najważniejszy jest skład. Dlatego kupując wodę w szklanych butelkach lub w plastiku (zarówno wodę mineralną gazowaną, jak i niegazowaną), warto zapoznać się z jej etykietą. Zamieszczone na niej opisy z pewnością niewielu osobom będą coś mówić, dlatego dobrze poznać podstawowe informacje na temat składu. Poza tymi danymi, na etykiecie powinno się znajdować miejsce wydobycia oraz dane adresowe producenta, którego obowiązkiem jest spełnienie polskich (a nawet międzynarodowych) norm oraz uzyskanie rekomendacji instytutów naukowych i medycznych. Jeśli chodzi o skład wody butelkowanej, na etykiecie powinna się znajdować pełna lista składników mineralnych oraz ogólny stopień zmineralizowania.

Woda mineralna dla dzieci – jaką wybrać?

Podawanie dzieciom wody mineralnej jest bardzo ważne. Wybierając odpowiedni rodzaj, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawarte w niej składniki mineralne. Trzeba także unikać wód smakowych, które ze względu na wysoką zawartość cukru są szkodliwe. Najzdrowsza woda mineralna to woda naturalna. Dzieciom należy podawać wody bogate w magnez, potas oraz wapń, które będą odpowiadać za prawidłowy rozwój małego organizmu. Woda mineralna wysokosodowa będzie dla dzieci niebezpieczna, podobnie jak woda mineralna gazowana. Zastanawiając się nad tym, jaka woda mineralna dla niemowlaka będzie najlepsza, należy wybrać wodę źródlaną, ponieważ nie zawiera dużej ilości składników mineralnych, które mogłyby zaszkodzić niemowlętom.

Czy woda mineralna jest zdrowa?

Picie wody mineralnej bez wątpienia jest zdrowe. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że w wodach butelkowanych znajdują się nie tylko dobroczynne składniki i minerały, ale również całe bogactwo innych, niepożądanych elementów. Poziom ich zawartości powinien być ściśle kontrolowany, ponieważ może być niebezpieczny dla życia. Niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim azotyny i azotany, których obecność wskazuje na zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska, spowodowane stosowaniem środków ochrony roślin oraz substancjami organicznymi. Choć ich szkodliwość nie jest wysoka, mogą się one przekształcić w toksyczne związki, które poprzez swoje utleniające działanie mogą doprowadzić do utraty zdolności przenoszenia tlenu przez znajdującą się we krwi hemoglobinę. Mogą także przyczynić się do blokowania i niszczenia witamin, negatywnie wpływać na białka oraz działać rakotwórczo. Dlatego stężenie tych składników powinno być kontrolowane na każdym etapie produkcji wody.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/GettyImages

Pozostałe wiadomości