Polska

100-letnia wieża ciśnień w Zabrzu zyskała nowe życie. Do czego służyła w przeszłości?

Polska

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
100-letnia wieża ciśnień zyskała nowe życie

Już w ten weekend mieszkańcy Zabrza będą mieli niesamowitą szansę na zwiedzenie 100-letniej wieży ciśnień. Zrewitalizowany obiekt zyskał nowe życie. Do czego służył w przeszłości, a co znajduje się w nim dziś? Tego dowiedziała się reporterka Dzień Dobry TVN Dagmara Kowalczyk.

Zabrze. Zrewitalizowana wieża ciśnień

Nasza reporterka Dzień Dobry TVN Dagmara Kowalczyk wybrała się wraz z kamerą do Zabrza. To właśnie tam mieści się wyjątkowy obiekt. Mowa tu o 100-letniej wieży ciśnień o wysokości 42 metrów, która zostanie udostępniona zwiedzającym. - Jeszcze niedawno nie wyglądała najlepiej, ale teraz jest fantastycznie odrestaurowana. To trwało dosyć długo, ale efekt jest spektakularny - wyjaśnia.

Do czego wykorzystywano ją w przeszłości? - Musiała powstać, bo w XIX wieku płytka eksploatacja węgla spowodowała to, że te wodonośnie warstwy nagle się zgubiły. Nie było wody w studniach, należało ją ściągnąć z zewnątrz - tłumaczy Roman Chytry z Muzeum Górnictwa Węglowego.

- Żeby zapewnić ludziom rozprowadzenie o jednolitym ciśnieniu wody, budowano właśnie takie wieże - dodaje.

Wystawa o węglu w Zabrzu

Budynek zaprojektowano na bazie ośmiokąta. Kiedyś były w niej przetrzymywane zbiorniki wody. Co aktualnie znajduje się w środku wieży? W weekend dostępna będzie tam wystawa "Carboneum".

- Wydarzenie opowiada przede wszystkim o pierwiastku węgla, bez którego nie mogłaby istnieć nasza ziemia - wyjaśnia przewodniczka Justyna Dropik. Główną część ekspozycji umieszczono w dawnym zbiorniku na wodę oraz podzielono na różne fragmenty tematyczne.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości