Łzy towarzyszą nam od pierwszych chwil życia i choć mogą wydać się banalnym, fizjologicznym odruchem – to złożone zjawisko. Dzień Dobry TVN zapytało warszawiaków o to, jak często płaczą, a doktorantka Wydziału Biologii UW Patrycja Ściślewska oraz psycholożka i badaczka Joanna Flis wyjaśniły, jakie są typy łez i z czego się składają.
Dlaczego płaczemy?
Dla niektórych krępujących, dla innych – przynoszący ulgę. Płacz to naturalna reakcja organizmu nie tylko na nasze emocje. O tym, dlaczego łzy są tak istotne dla naszego ciała opowiedziała w reportażu Dzień Dobry TVN Patrycja Ściślewska, doktorantka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Mamy aż trzy typy łez. Ten pierwszy to łzy podstawowe, one tworzą taki cieniutki film pokrywający całą zewnętrzną powierzchnię naszej gałki ocznej. Drugi typ łez - to łzy odruchowe. Są odpowiedzią na bodźce mechaniczne takie jak: pył, silny wiatr czy zapach cebuli. Trzeci typ łez to łzy emocjonalne – tłumaczyła biolożka.
Ekspertka stwierdziła, że według jednej z teorii na temat łez, neurony lustrzane aktywują się, gdy obserwujemy emocje drugiego człowieka. Z tego powodu płacz innej osoby staje się informacją dla naszego mózgu, by okazać jej empatię.
Jak często płaczemy?
Choć łzy często trudno powstrzymać, wiele osób jest skrępowanych własnym płaczem i stara się tego nie robić publicznie. Reporterka Dzień Dobry TVN zapytała mieszkańców Warszawy o to, jak często zdarza im się dać upust swoim emocjom.
- Tak, żeby chodzić i ryczeć to nie polecam, ale tak sobie popłakać po cichutku to tak lepiej, nie? - stwierdził przechodzień.
- Każdy potrzebuje trochę popłakać od czasu do czasu. Wiemy, że jesteśmy ludźmi - tłumaczył zaczepiony mężczyzna.
- Ja bardzo polecam wszystkim płakanie. To taka sesja terapeutyczna. Jak ktoś ma zły dzień, to mu mówię: "Jak chcesz sobie popłakać, to sobie popłacz" - podsumowała młoda kobieta.
Według Joanny Fils, psycholożki i badaczki, płacz jest naturalnym odruchem, którego nie powinniśmy powstrzymywać. - Dla naszego układu nerwowego to jest strasznie ważne, żebyśmy byli w pełnej homeostazie. [...] Płacz do tego służy, zmniejsza napięcie, redukuje ilość kortyzolu i lęku. […] Dobrze byłoby dać ciału robić swoje, bo ono często wie lepiej niż my - wyjaśniła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Płacz we śnie - co mówi sennik?
- Psycholog: "Mężczyzna, który płacze jest prawdziwy"
- Płacz to nie wstyd. "Tylko mocny człowiek ma odwagę, żeby okazać emocje"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Karolina Krupa
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN