Psychologia

Płacz to nie wstyd. "Tylko mocny człowiek ma odwagę, żeby okazać emocje"

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dlaczego warto płakać?
Dlaczego warto płakać?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Płacz to jedna z najbardziej naturalnych reakcji. Płaczemy ze smutku, ale i z radości. Dlaczego warto płakać? Jakie możemy czerpać z tego korzyści? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdaleną Chorzewską, psychoterapeutką.

Dlaczego warto płakać?

Płacz jest bardzo uwalniający, oczyszczający. - Przede wszystkim po takim czasie, kiedy się mobilizujemy, kiedy walczymy. Przychodzi taki czas na oczyszczenie, odpuszczenie, odreagowanie i to jest naprawdę bardzo potrzebne [...]- zapewniała w Dzień Dobry TVN Magdalena Chorzewska, psychoterapeutka.

Specjalistka przyznała, że jest wielką fanką płaczu i namawia swoich pacjentów do tego, aby nie powstrzymywali łez. - [...] Kiedy przychodzą pacjenci, którzy mówią, że nie płakali przez 15 lat i przychodzi taki moment w terapii, że zaczynają płakać, to jest to tak oczyszczające, tak uwalniające. To jest po prostu piękne, bo widać ulgę na twarzy tego człowieka - dodała.

Warto zaznaczyć, że zdarzają się sytuacje, w których chcemy płakać, ale łzy nie napływają. Płacz pojawia się z opóźnieniem. Dlaczego tak się dzieje? - To jest prosty mechanizm obronny. W momencie utraty kogoś bliskiego ludzie często są w szoku i często mają ogromną mobilizację, żeby przetrwać jakiś czas. Natomiast kiedy jest już spokojnie, kiedy tak naprawdę człowiek zaczyna słuchać siebie, uświadamia sobie, w jakiej jest sytuacji, to przychodzi właśnie czas na takie odreagowanie, ale też ekspresję, bo płacz jest niczym innym, jak fizjologiczną ekspresją emocji, których doświadczamy [...] - wyjaśniała nasza rozmówczyni.

Jakie emocje budzi w nas płacz?

Zdaniem psychoterapeutki, widzimy osobę płaczącą, z automatu uruchamia się w nas empatia, potrzeba pomocy. Jednak jest też płacz, który może irytować.

- [...] Jak ktoś cały czas płacze. Gdy mówię pracownicy: "zrób to", a ona zaczyna płakać, jest to taki płacz, który jest mechanizmem trochę dziecięcym. Kiedy dorosła osoba płacze, kiedy zmierza się z konstruktywną krytyką, to tutaj trzeba sobie wypracować inne mechanizmy takiej odpowiedzialnej dorosłości - podkreśliła Magdalena Chorzewska.

W czasie rozmowy Marcin Prokop nawiązał do sytuacji, gdy płaczą politycy. Łez nie kryli m.in. Barack Obama czy Richard Nixon. Jak reagujemy na taki płacz? Dlaczego często kojarzymy go ze słabością?

- [...] Prawda jest taka, że tylko mocny człowiek ma odwagę, żeby okazać emocje i płakać. Kiedy ludzie oczekują, że ktoś będzie przywódcą, że będzie silny, będzie prowadził ludzi to nagle, gdy ta osoba zaczyna płakać, osoby, które same sobie nie radzą ze słabością, postrzegają tę osobę jako słabą. Nie ufają, że będzie mogła rzeczywiści dowodzić [...] - tłumaczyła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości