Zdrowie

Ból głowy po przebudzeniu - jakie są jego przyczyny? Jak sobie z nim poradzić?

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Kobieta z bólem głowy w łóżku

Poranny ból głowy to niezwykle problematyczna dolegliwość. Zwłaszcza, jeśli musimy wstać do pracy lub mamy zaplanowany intensywny dzień. Co oznaczają takie poranne bóle? Mogą świadczyć o różnych chorobach. Sprawdź, co może je wywoływać i jakie metody stosować doraźnie, kiedy już taki ból się nam przytrafi. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co oznacza i jakie są przyczyny porannego ból głowy,
 • jak sobie z nimi poradzić,
 • jakie choroby może sygnalizować ból głowy po przebudzeniu.

Każdy, kto obudził się z bólem głowy wie, jak problematyczna jest to dolegliwość. Zwłaszcza, jeżeli standardowe leki przeciwbólowe nie pomagają. Nie należy bagatelizować tego stanu, ponieważ może on świadczyć o poważnych chorobach. Bywa jednak, że jest to zwykłe zaniedbanie z naszej strony, jak np. za mała ilość spożywanej wody w ciągu dnia lub brak higieny snu.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przyczyny bólu głowy po przebudzeniu

Przyczyn bólu głowy po przebudzeniu jest wiele i powinno się je omówić z lekarzem. Zalicza się do nich:

 • Niedotlenienie spowodowane spaniem w dusznym pokoju,
 • bezdech nocny powodujący niedotlenienie,
 • stres,
 • nadmierne napięcia mięśniowe,
 • przemęczenie,
 • niski poziom cukru,
 • choroby układu krążenia,
 • choroby serca,
 • przeziębienie,
 • nadciśnienie,
 • migrena lub ból klasterowy,
 • nadużywanie leków przeciwzapalnych niesterydowych,
 • zmiany hormonalne i inne choroby.

Typy bólu głowy po przebudzeniu

Typy porannego bólu głowy mogą być różne. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i omówić metody zapobiegania im. 

Ból pojawiający się w różnych częściach głowy może świadczyć o różnych schorzeniach, tj.:

 • Pulsujący ból głowy po przebudzeniu - może świadczyć o migrenie lub klasterowym bólu głowy.
 • Ból z tyłu głowy po przebudzeniu - może być związany z napięciowym bólem głowy, nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem ucha środkowego, zbyt dużym napięciem mięśni przykręgosłupowych, małą lub zbyt dużą ilością snu i nadmiernym stresem. 
 • Ból skroni zaraz po przebudzeniu - ból w okolicach skroniowych najczęściej świadczy o niedotlenieniu podczas snu. Może to być spowodowane bezdechem sennym lub niewywietrzonym pomieszczeniem - jeżeli w pokoju jest duszno, może brakować w nim tlenu i dochodzi do niedotlenienia. 

Migrenowe i klasterowe bóle głowy po przebudzeniu

Migrenowe typy bólu głowy są jednym z częstszych bóli rano. Około 30% osób, które cierpi na migrenę, doświadcza napadów właśnie o poranku. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są jednak znane. Na migrenę cierpi około 15% społeczeństwa. Towarzyszą jej: aura, silny i pulsujący ból głowy, nudności, światłowstręt oraz dźwiękowstręt.

Z migrenowym typem bólu głowy może być mylony klasterowy ból głowy. Ten występuje tylko u 1% populacji. On również często pojawiają się rankiem. W przeciwieństwie do migreny ten ból obejmuje przede wszystkim pół głowy oraz pół twarzy. W takiej sytuacji niedostatek snu może powodować nasilenie ataków bólu klasterowego. Regularny tryb życia pomoże załagodzić ten rodzaj porannych bóli głowy.

Niezależnie od tego, czy cierpimy na migrenowe, czy klasterowe bóle głowy, leki na nie może wypisać jedynie specjalista. Domowe sposoby raczej nie działają w tych chorobach, a pacjenci często skarżą się, że żadne leki przeciwbólowe nie działają. Warto skonsultować się ze specjalistą i omówić plan leczenia.

Ból głowy po przebudzeniu w ciąży

Zmiany hormonalne, które zachodzą podczas ciąży mogą powodować bóle głowy, zarówno poranne, jak i w innych porach dnia. W ciąży mogą się nawet pojawić bóle głowy połączone z nudnościami. W takiej sytuacji powinno się skonsultować z lekarzem ewentualne formy leczenia, bowiem w ciąży nie wszystkie leki można przyjmować. 

Ból głowy zaraz po przebudzeniu a nerwica

Nerwica to zaburzenie psychiczne, które ma liczne objawy i u każdego mogą być one nieco inne. Tej chorobie często towarzyszą objawy psychosomatyczne. Do najczęstszych zalicza się między innymi bóle oraz zawroty głowy, zatem można również odczuwać je zaraz po przebudzeniu. Ponadto mogą pojawić się takie objawy, jak: bóle żołądka, nudności i wymioty, bóle kręgosłupa, uczucie bólu serca, kołatanie serca, sztywność mięśni, problemy z oddychaniem, zaburzone funkcjonowanie zmysłów i nadciśnienie. Przy czym bóle głowy są częstym problemem osób cierpiących na nadciśnienie.

Jeżeli więc podejrzewamy, że możemy mieć nerwicę należy udać się do lekarza - pierwszego kontaktu lub psychiatry. Osoby te mogą przypisać leki, które załagodzą objawy. Doraźnie można wspomagać się ziołami uspokajającymi, jak melisa lub rumianek. Warto jednak pamiętać, że nie jest to leczenie źródła problemu. Ponadto, wielu osobom z zaawansowaną nerwicą zioła uspokajające nie pomogą.

Sposoby na poranny ból głowy

Jeżeli cierpimy na poranne bóle głowy warto podjąć najpierw pewne kroki. Zanim udamy się do lekarza powinniśmy regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy, pić minimum 2 litry wody dziennie, zmniejszyć ilość spożywanej kawy i alkoholu i spróbować metod relaksacyjnych przed snem. Jeżeli mimo zastosowanych sposobów, wciąż cierpimy na bóle głowy po przebudzeniu, musimy udać się do lekarza. Wcześniej można mierzyć ciśnienie codziennie - najlepiej dwa mierzenia rano i dwa wieczorem, a wyniki zapisywać. Tego typu informacje mogą być przydatne dla lekarza, kiedy pójdziemy na konsultację.

Alkohol i kofeina podnoszą ciśnienie, w związku z czym może pojawiać się poranny ból głowy po ich nadużywaniu. Podobnie jest w przypadku spożywania zbyt dużej ilości soli. Odstawienie tych produktów bądź zmniejszenie ilości ich spożywania może pomóc zniwelować bóle.

Warto też stosować się do zasad zdrowego odżywiania i higieny snu. Jak zauważają specjaliści, nie tylko zbyt mała ilość snu może powodować problemy, ale również zbyt duża, czyli tzw. "odsypianie". Znaczne odchyły od naszego standardowego sposobu snu mogą powodować poranne bóle.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości