pandemia

  pandemia

  Choć pandemia trwa w Polsce już prawie rok, to wciąż trudno znaleźć na niektóre pytania odpowiedź. Dlatego do dyspozycji naszych widzów jest czat, na którym można podzielić się wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi koronawirusa. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 odpowiedział w naszym programie na pytanie dotyczące wyniku testu. Co oznacza "reaktywny (dodatni)"?

  Specjaliści alarmują, że po pandemii czeka nas druga fala zaburzeń zarówno psychicznych, jak i tych związanych z uzależnieniami. Badania zrealizowane przez zespół z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego są zatrważające. Jak się okazuje, prawie 30% badanych ma problemy z alkoholem. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział nam Cezary Biernacki, psychoterapeuta, Stowarzyszenie OD-DO.

  W niedzielę 31 stycznia mija termin obowiązywania restrykcji, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zasady, które będą obowiązywać od poniedziałku 1 lutego, przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapowiadał wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller, "trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia obostrzeń".

  Dwa dni pełnopłatnego urlopu oraz zniżka na przewozy komunikacją zbiorową. W ten sposób rząd chce zachęcić do oddawania krwi lub osocza po przejściu COVID-19. W ten sposób zachęca również do pomagania chorym, którym taki gest może uratować życie.

  Szczepienia przeciwko COVID-19 już się zaczęły. Od 15 stycznia mogą się rejestrować seniorzy po 80. roku życia, a od 22 stycznia osoby, które skończyły 70 lat. Niestety mają one spore problemy z zapisaniem się na szczepienie. Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie i co zrobić, kiedy brakuje dla nas terminów?

  Od poniedziałku 18 stycznia dzieci z klas I-III ponownie chodzą do szkoły. Lekcje odbywają się zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Pozostałych uczniów nadal obowiązuje zdalna edukacja. Jak będzie wyglądało nauczanie, kiedy wszyscy wrócą już do szkół? O tym w naszym studiu rozmawiali dr Monika Just, pedagog i Dariusz Zelewski, dyrektor SP nr 1 w Kartuzach.

  Rząd zdecydował się wprowadzić zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID-19. Jak przekazał na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk pierwszy etap został podzielony na trzy etapy. Dzięki zmianom na wcześniejsze zaszczepienie będą mogły liczyć m.in. osoby przewlekle chore. Kto jeszcze skorzysta na zmianie?

  Piotr Zelt, tak jak większość jego koleżanek i kolegów fachu, przez pandemię koronawirusa został pozbawiony dochodów. Nie załamał się jednak, a wręcz przeciwnie – przekuł swoją pasję w pomysł na biznes. Na kanapach Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki zdradził, czym obecnie zajmuje się aktor.

  Szczepienia przeciwko COVID-19 zaczęły się w Polsce pod koniec grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności preparat otrzymują osoby związane ze służbą zdrowia. 25 stycznia mają ruszyć szczepienia seniorów. Czy osoby z chorobami przewlekłymi, które nie mają jeszcze 60. lat, mogą liczyć na otrzymanie szczepionki poza kolejnością? Na pytanie odpowiada dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.