pandemia

  pandemia

  Przedsiębiorcy, których sytuacja finansowa pogorszyła się przez pandemię COVID-19, mają szansę odzyskać utracone pieniądze. Jak informuje "Rzeczpospolita", aby otrzymać zwrot podarku wystarczy złożyć korektę zeznania podatkowego za 2019 r., w którym odliczymy stratę z 2020 rok. Kto ma szansę na rekompensatę?

  Na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka poinformowano o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce oraz o ewentualnym złagodzeniu obostrzeń w czasie ferii. Niedzielski zaapelował, by najbliższe dwa tygodnie potraktować "jak przysłowiową kwarantannę" i przestrzegać obowiązujących zaleceń.

  Pasterka to uroczysta msza, bez której wielu wiernych nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, w kościołach obowiązuje limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Jak w związku z tym będą wyglądać msze w czasie Bożego Narodzenia? Specjalny komunikat w tej sprawie wystosowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

  Od 28 grudnia do 17 stycznia ponownie zamknięte będą galerie handlowe. Obowiązywać też będzie zakaz działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Tak wynika z rządowego rozporządzenia. Nie dotyczyło ono jednak kasyn, co wywoływało spore zdziwienie. Teraz ma się to zmienić.

  Zachęcenie ozdrowieńców do oddawania osocza - taki jest główny cel akcji "Portret za osocze". Składnik krwi może pomóc wyzdrowieć, skrócić czas trwania choroby, a tym samym przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Dodatkowo dawca otrzyma wyjątkowe zdjęcie. Do projektu dołączyli fotografowie z całej Polski. O szczegółach opowiadała w naszym programie inicjatorka akcji Hanna Derecka.

  W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W Polsce pierwsze zabiegi mają być wykonywane na przełomie stycznia i lutego. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, potrwają one kilka miesięcy, dlatego zniesienia obostrzeń możemy się spodziewać w okolicach lata.

  Pandemia bardzo zmieniła nasze życie i podejście do niego. Inaczej pracujemy, spędzamy czas wolny, ubieramy się i wydajemy pieniądze. Z jednej strony odkrywamy zalety minimalizmu, ale dla wielu jest to objaw zniechęcenia i braku motywacji do tego, aby zadbać o siebie. Trudne czasy wzbudzają lęk, ale też brak wiary w pozytywną zmianę. Jak odzyskać siłę? O tym rozmawialiśmy z Karoliną Dołęgowską, trenerką mentalna i Karoliną Dobrzyńską, dziennikarką i mamą trójki dzieci, która zaczęła morsować.

  Coraz częściej pada pytanie – nie czy – ale kiedy pojawi się trzecia fala zachorowań na koronawirusa. Eksperci przewidują, że w Polsce może nastąpić w okolicach lutego. Są kraje, które już zmagają się z kolejnym wzrostem zakażeń, jak Japonia i Korea Południowa. Na czym polega prognozowanie tzw. trzeciej fali? Czy możemy wyciągać wnioski na podstawie doświadczeń krajów azjatyckich? W naszym programie wyjaśniał to populatyzator nauki Tomasz Rożek.