pandemia

  pandemia

  Mamy pierwsze efekty objęcia dwa tygodnie temu całej Polski czerwoną strefą i zamknięcia szkół dla uczniów powyżej III klasy szkoły podstawowej - powiedział we wtorek PAP pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do walki z COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. Jak według eksperta wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna? Gdzie dochodzi no największej liczby zakażeń i czym jest szara strefa covidowa?

  Kraje, w których rządzą kobiety, do tej pory najlepiej radziły sobie z pandemią. W Nowej Zelandii i Tajwanie została w zasadzie opanowana. Finlandia, Niemcy czy Norwegia, kiedy przyszła druga fala, organizacyjnie wydają się zdecydowanie lepiej na nią przygotowane. Dlaczego? Czy stereotypowo "słaba płeć" w kryzysie, który mamy na świecie, okazuje się silniejsza? Zastanawialiśmy się nad tym z Katarzyną Pawlikowską, ekspertką ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet oraz Olgą Kozierowską, przedsiębiorczynią i trenerką biznesu.

  Dotychczas słyszeliśmy, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych z chorobami współistniejącymi. Jednak według najnowszych badań, prawdopodobieństwo, że u osoby otyłej rozwinie się ciężki COVID-19, jest wysokie niezależnie od wieku, płci, pochodzenia etnicznego i obecności chorób współistniejących. Co ważne, to właśnie otyłość potęguje ciężki przebieg COVID-19 u młodych pacjentów. O tym mówił w naszym programie prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg - bariatra.

  Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.

  Pandemia wciąż nie daje za wygraną, a powracające obostrzenia dały się już we znaki tym, którzy na co dzień żyją z dala od swoich bliskich. W najgorszej sytuacji znalazły osoby będące w Domach Pomocy Społecznej oraz szpitalach czy klinikach. Agata Kowalska swojej mamy nie może przytulić od początku pandemii. Nam opowiedziała historię, która na zawsze zmieniła jej życie.

  Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w tym roku będą inne niż zazwyczaj. Tradycyjnie 1 i 2 listopada tłumnie odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich. W tym roku jednak zmagamy się z drugą falą pandemii koronawirusa i powinniśmy ograniczać przebywanie w zatłoczonych miejscach. Jak możemy uczcić te święta z zachowaniem dbałości o własne zdrowie? O tym mówił ks. Przemysław Krawiec, pallotyn.

  W czasie pandemii wiele osób straciło pracę, firmy obniżyły swoim pracownikom pensje lub przestały wywiązywać się z ustalonych terminów wypłat. Istnieją branże, w których kryzys gospodarczy może powodować zatory, jednak część pracodawców wykorzystuje epidemię, by po prostu zaoszczędzić. Co zrobić, gdy pracodawca zalega nam z wypłatami albo nie płaci w terminie? Na pytania odpowiedzieli nam Małgorzata Marczulewska, założycielka Stowarzyszenia "Stop nieuczciwym pracodawcom oraz radca prawny Mateusz Galikowski.